Nový Svět a jedno privátní výročí

…aneb všechno se točí kolem dinosaurů

Dinosauři byli dominantní skupinou terestrické megafauny po dobu nejméně 135 milionů let…ale to už tu vlastně bylo několikrát. Tak tedy jinak. Dovoluji si oznámit, že dnes vychází nové číslo populárně naučného časopisu Svět (číslo 12/08), ve kterém mj. najdete dva článečky z mé dílny (na str. 43-45 Cesta středověkem, kde se dozvíte něco o úskalích zahraničních cest v období středověku a počátku novověku a na str. 78-80 článek s názvem Během, cvalem, tryskem – ten je zaměřen na vývoj rychlosti lidských dopravních prostředků). Kromě toho bych rád upozornil také na další dva zajímavé články jiných autorů. Na str. 39 se z kratšího článku pana Jaroslava Petra dočtete novinky z dlouho sledované „kauzy“ mamutí DNA (nedávný objev poněkud zlepšil vyhldky na možné budoucí klonování vyhynulých chobotnatců) a konečně na stranách 56 a 57 se rozepisuje můj mladší kolega Daniel Madzia o kontroverzi v případě filmového Velociraptora (tím filmem je samozřejmě míněn Jurský park). Z článku se dočteme, jak je to vlastně s podivným filmovým dromeosauridem, kterému již ve své skvělé knižní předloze přisoudil nedávno zesnulý Michael Crichton rodové jméno Velociraptor. Více tedy v časopise Svět, jehož nové číslo je od dnešního dne k dostání na stáncích (viz první odkaz pod článkem).

Jak ale začít úvahu nad druhým tématem tohoto příspěvku? V životě lidském se střídají období dobrá i špatná a rozličné události vás emocionálně zasahují v různé škále intenzity. Více jistě prožíváme události významné, jako je svatba či promoce; negativním způsobem naopak úmrtí člena rodiny, apod. Pak jsou tu ovšem výročí méně významná, která však mohou zasáhnout do života jednotlivce poměrně zásadním způsobem. Mezi takové výročí v mém případě patří také registrace na Dinosaur Mailing List (DML). Toto e-mailové diskuzní fórum patří dodnes k nejlepším zdrojům informací a zasvěcených debat mezi odborníky i nadšenci do dinosaurů a paleontologie obecně. Jelikož jsem se zaregistroval 21. listopadu roku 2002, právě dnes uplynulo od této události (pro okolí nepříliš velkého významu) rovných 6 let. Umíte-li alespoň trochu anglicky a jste zároveň zájemci o výše zmíněnou tématiku, neváhejte a zaregistrujte se také. Určitě nebudete zklamáni. Více napoví druhý odkaz pod textem příspěvku. Hezký víkend přeje blogující Dinosaurus.

 

Odkazy:

Archívy DML: http://dml.cmnh.org/

 

4 komentáře

Filed under Literatura, Něco o autorovi, Pozvánky a tipy, Výročí a ohlédnutí

4 Responses to Nový Svět a jedno privátní výročí

  1. autor

    Rádo se stalo. Navíc jsi využil i mé oblíbence Usaina Bolta a novokaledonskou vránu 🙂

  2. shirley

    dakujem za zaujimavu strankuUz dlho hladam nejake zaujimave stranky o dinosauroch po cesky/slovensky, ktore nie su urcene pre deti do 12 rokov, konecne som na taku natrafila. Skoda, ze tu toho nie je viac, hneva ma, ze tu neexistuju nejake zaujmove utvary aj pre starsich, v ktorych by sa dali menit informacie medzi „dinonadsencami“ 🙂 Pozeram, ze uz vyvijate aktivitu na nejaky klubik, urcite to budem sledovat! Pekny den vam zelam a este raz vdaka za vyborny blog.

  3. autor

    Dobrý den – děkuji za milou reakci. Určitě svoje aktivity ještě výrazně rozšířím, klub bude brzy plně „funkční“. Máte-li zájem o nějaké konkrétní informace neváhejte mě kontaktovat (v.socha@seznam.cz) 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *