Brněnský Tutanchamon

…aneb další been there, seen it

Již na první pohled zajímavou putovní výstavu replik pohřební výbavy a dalších osobních předmětů faraona 18. dynastie Tutanchamona (žil asi 1341 – 1323 př. n. l.) jsem si zkrátka nemohl nechat ujít. Jakožto nadšenec do paleontologie a archeologie jsem tuto výstavu – stejně jako před(loňskou) expozici koster argentinských dinosaurů v Praze – považoval za prvořadou „must see“ akci. Vzhledem k faktu, že termín ukončení výstavy v brněnské Titanic Hall (tedy 18. března) se již neúprosně blíží, a do Brna jsem se dosud dostal s frekvencí zhruba jednou za 5 let, rozhodl jsem se již déle neotálet a pro návštěvu této expozice si vybral příhodný termín v neděli 1. března. Najít příslušnou budovu v Heršpické ulici za bývalým M-palácem naštěstí nebylo tak složité, jak se zprvu mohlo zdát. Impozantní cedule s pozlacenou faraonovou maskou dávala již zpovzdálí odlehlé strany parkoviště tušit, že mapa byla v tomto případě spolehlivá.

Nepříjemný fakt poměrně vysokého vstupného a velkého množství návštěvníků jsem při všem tom očekávání pominul a po hodině čekání, následující po zakoupení časových vstupenek, již spolu s proudem dalších zvědavců vkráčel do prvního sálu. Pravdou je, že jsem ani coby náročnější návštěvník zklamán určitě nebyl. Expozice je skutečně nádherná a pro jakéhokoliv fanatického egyptologa (kterým pohříchu nejsem) je učiněným rájem na zemi. Rekonstruované předměty z Tutanchamonovy pohřební výbavy jsou precizně vyrobené a působí velkolepým dojmem (zvláště pak zlaté pohřební schrány). Expozice je doplněna audiovizuálním průvodcem a názornými informačními tabulemi s krásnými modely a fotografiemi. Nehodlám se zde zevrubně rozepisovat o jednotlivých aspektech samotné prohlídky, nicméně její návštěvu vřele doporučuji všem zájemcům. Délka obvykle nepřesáhne zhruba dvě hodiny, ovšem doba, po kterou se zde zdržíte, je čistě věcí vašeho osobního rozhodnutí. Ačkoliv mám jisté výhrady proti místy až křečovité snaze o komercionalizaci prakticky čehokoliv (ovšem doba už je taková), v případě výstavy zn. Tutanchamon oceňuji především její výrazný edukační potenciál. Zábavnější formu absorpce dějepisných znalostí si sotva dovedu představit (pakliže někdo konečně nesestrojí stroj času).

Jelikož jsem sám o Tutanchamonovi (právě se zřetelem k probíhající brněnské výstavě) psal v listopadovém čísle časopisu Svět, dovoluji si pro ilustraci přidat odkaz na tento článek. Dozvíte se v něm množství zajímavých informací o samotném faraonovi, jeho krátkém životě, neslavné smrti a konečně – fantastické cestě k nehynoucí archeologické slávě v roce 1922. Příští rok uplyne od smrti mladého faraona přesně 3333 let, pokud můžeme věřit v současné době uznávaným interpretacím. Již toto magické číslo je nesporně dobrou motivací ke shlédnutí výstavy a ponoření se do doby, kdy i antický Řím byl ještě pouhým močálovitým krajem s několika pahorky, plnými komárů a vyjících vlků. Řemeslná a technologická úroveň dávných Egypťanů je skutečně fascinující, což jistě uzná každý, kdo brněnskou expozici osobně shlédl.

Autorův článek o Tutanchamonovi (časopis Svět, číslo 11/2008): http://www.zshorakhk.cz/tvorba/ucitele/tutanchamon.pdf

 

3 Comments

Filed under Na cestách, Pozvánky a tipy, Recenze a hodnocení, Ze života

3 Responses to Brněnský Tutanchamon

  1. Mike32

    Už jsem byl, můžu se připojit k doporučení. Jinak gratuluji k překročení magické stotisícové návštěvnosti blogu 🙂

  2. autor

    Díky moc. S tím counterem mě to poněkud štve, chci svých „zasloužených“ 100 500 vstupů 🙂

  3. Amemait, která se byla podívat na výstavě

    Nádherná výstava…Také jsem na výstavě byla a byl to asi ten nejkrásnější víkendový den, jaký jsem kdy prožila. Bohužel se tam nemohlo fotit s bleskem (jak ho někdo použil, už musel snášet velký randál), ale naštěstí jsme si poradili. Nejvíce se mi líbila Tutanchamonova rakev, dýka u jeho otevřeného sarkofágu a šakal (Anubis). Byly i zajímavé nástěnné malby, zvlášť ta zobrazující muže s leopardí kůží přehozenou přes rameno :-). Kdyby byla náhodou další taková výstava, nenechte si ji ujít, pokud bude i zpoloviny tak dobrá jako tahle Tutanchamonova. Neumím na ní najít nic špatného (kromě toho focení s bleskem, každou chvíli tam kdosi strašně ječel kvůli někomu, kdo ho použil)… rozhodně bych ji doporučila všem, co se zajímají o egyptské faraony.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *