Cesta do pravěku začíná

….tedy alespoň pro čtyři paleontologické nadšence

Vážení čtenáři dinosauřího blogu – již několikrát jsem v příspěvcích upozorňoval, že koncem června odlétám s dalšími třemi „paleontologií postiženými“ osobami (Jirka, Jakub a Daniel) do americké Montany. Nejde přitom pochopitelně o žádný turistický výlet. Byli jsme přizváni jako dobrovolníci ze strany Museum of the Rockies v Bozemanu k účasti na letních paleontologických vykopávkách nedaleko městečka Jordan (asi 350 km cesty od města Billings). Jedná se o lokalitu v rámci geologického souvrství Hell Creek, které poskytuje již více než století jedny z nejlépe zachovaných fosílií svrchnokřídových dinosaurů (mezi nimi populární rody Tyrannosaurus, Triceratops, Ankylosaurus, Edmontosaurus, Pachycephalosaurus ad.).

Výprava odlétá zítra (28. 6.) v 9:30 SELČ z ruzyňského letiště a do Montany doletíme zřejmě kolem tamní 23. hodiny večerní. Na vykopávkách se budeme aktivně podílet zhruba dva týdny, neboť se opět letecky vracíme 14. července (do Prahy pak doletíme 15. 7. v odpoledních hodinách). Vážení návštěvníci i pravidelní „čtenáři“ blogu Dinosauria tedy laskavě prominou vynucený hiátus mezi jednotlivými příspěvky. Na necelé tři týdny zkrátka dinosaurus přestane blogovat a bude o to více kopat. Po návratu z Montany nicméně nejdůležitější zážitky a zkušenosti hodlám na blogu postupně publikovat. O nic tedy ochuzeni nebudete, neboť frekvence příspěvků se po 15. 7. opět výrazně navýší (nemluvě o dalším mediálním zpracování nashromážděného materiálu) 🙂

Jak tedy příspěvek s kýženým patosem zakončit? Jedeme odkrývat svět, který zanikl před nepředstavitelně dlouhou dobou 65,5 milionů let. V té době vládli pevninským ekosystémům západu Severní Ameriky impozantní tyranosauři a ve velkých stádech se zde potulovali býložraví triceratopsové, torosauři a edmontosauři. Na obloze se vznášeli velcí azdarchidní ptakoještěři a pod nohami velkých i malých dinosaurů rozkvétaly šácholany, vavříny a další již namnoze dominující krytosemenné rostliny. To byl svět posledního vývojového vzepětí dávných vládců planety. Přejte nám, ať něco z toho dávného tajemství odkryjeme v pustinách Montany také. Za výpravu Montana 2009, Vladimír

 

Odkazy:

Web MOR: http://www.museumoftherockies.org/ (anglicky)

Informace o souvrství Hell Creek: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hell_Creek (česky, včetně seznamu dosud objevených dinosauřích rodů)

 

7 Comments

Filed under Na cestách, Ze života

7 Responses to Cesta do pravěku začíná

 1. autor

  A kruci – díky, opravím ;o)

 2. Lenka

  ….Woooooo moc vám zavidím…vždy se taky po tomto toužila, ale bohužel…..Wooo moc vám zavidím a přeju uspěch. Doufám, že najdete něco mooooc pěknýho…..

 3. Pavel Barták

  Taky přeji hodně štěstí při hledání v terénu a velké množství nálezů. Jen doufám, že bude vše dobře zdokumentováno a že bude vše probíhat tak jak má. Určitě si tuhle "tour" pěkně užijte.Btw, pokud by jsi nevěděl kdo jsem, tak na ČPF jsem registrovaný pod nickem "Pall".

 4. Alena

  Zdravím z knihovny z Budislave,moc Vám přejeme aby jste odlétal z Montány spokojen a přivezte si něco moc a moc zajímavého. Ať se daří!!!!!

 5. Honzík

  DinosauřiDobrý den Vladimíre,tady Honzík z Králík,co má rád dinosaury.Už se nemůžu dočkat,až dostanu Vaši knížku,co mi babička slíbila,že mi dá,až přijede z Hradce z knihovny.Tam s Vámi mluvila,jak obírám kosti z kuřátka a hledám podobu dinosaurů.Jedu do Štítů taky hledat fosílie a do Prachovských skal.Honzík 7 let(psáno maminkou)-diktováno Honzíkem NAPIŠTE MI PROSÍM!

 6. autor

  Vazeni ctenari a komentatori prispevku – velmi dekuji za mile reakce! Pisu prave ze zapujceneho notebooku v traileru v nasem paleontologickem kempu u Snake Creek. Zazitku a objevu je cela rada, po 15. 7. se proto teste na podrobne zpravodajstvi (nyni na nej bohuzel neni cas) 🙂 Z Montany zdravi pres 8 casovych pasem autor blogu Vladimir.

 7. Přeji vám hodně štěstí. Doufám že najdete hodně dinosaurů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *