Možná největší dinosauří stopy v historii objeveny ve Francii

…aneb Chodidla s průměrem koupací vany

Již v jednom z posledních příspěvků na blogu jsem uvedl odkaz na nový, velmi zajímavý objev z Francie. Nedaleko města Plagne u Lyonu (blízko francouzsko-švýcarské hranice) objevili v dubnu letošního roku učitelka Marie-Hélène Marcaud a geolog Patrice Landry velké kulaté objekty, které se ukázaly být obřími otisky stop velkých sauropodních dinosaurů. Tato oblast se stala cílem pro podobné explorace již v roce 2004, kdy zde došlo k prvním zajímavým objevům tohoto druhu. Identifikaci ichnofosílií provedli kontaktovaní paleontologové Jean-Michel Mazin and Pierre Hantzpergue z laboratoře Paléoenvironnements et Paléobiosphères na Univerzitě v Lyonu. Ti porovnali morfologii útvarů i sedimenty, ve kterých byly zachované, a dospěli k výše zmíněnému závěru.

Zajímavé je, že stopy nejsou žádnými izolovanými objekty – série jsou dlouhé desítky nebo dokonce stovky metrů. Zatím byl odkryt jen menší úsek celé lokality a teprve vykopávkové práce v dalších letech ukážou skutečný rozsah naleziště v Plagne. Zdá se, že také svým plošným rozsahem by mohla být tato lokalita unikátní. Nejdelší dosud objevená série stop pochází z Portugalska a měří asi 150 metrů, francouzská série je podle zainteresovaných vědců nepochybně delší. Otisky stop mají podobu mělkých kulatých prohlubní v hornině (vápenci) a pochází z geologického období tithon (svrchní jura, stáří asi 150 milionů let). V té době docházelo na území západní Evropy k pomalému ústupu mořské hladiny, takže rozloha ostrovní pevniny se na úkor mělkého a teplého moře mírně zvyšovala. Díky tomuto zvětšení obyvatelného ekologického prostoru pak mohli na toto území přijít také obrovští sauropodi.

Jak stopy nasvědčují, v této době žili na evropském území gigantičtí sauropodní dinosauři (známí především z území dnešní Severní Ameriky a africké Tanzanie), jejichž stopy zůstaly jako svědectví jejich dávného pohybu zachovány v kameni. V průměru měří otisky až kolem 150 cm, což by odpovídalo sauropodům o délce přes 25, možná i 30 metrů (a hmotnosti v řádu desítek tun). Nejde sice o absolutně největší známé stopy (v západní Austrálii byla změřena jedna stopa o délce 1,7 metru, v Číně pak měla jiná 1,5 metru), patří však bezpochyby mezi „užší výběr“. Podle jiných zdrojů mohou největší exempláře z Plagne dosahovat dokonce dvoumetrové délky, zatím však nebyla předložena důvěryhodná dokumentace. Nezbývá tedy nic jiného, než si počkat na vědeckou studii. Možná máme před sebou historicky největší známé otisky stop suchozemských živočichů…

———

Zdroje:

http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091009132928.htm (en)

http://www.guardian.co.uk/science/2009/oct/06/biggest-ever-dinosaur-footprints (en)

http://aktualne.centrum.cz/report/kuriozity/clanek.phtml?id=649445 (cz)

———

2 Comments

Filed under Rekordy a statistika, Sauropodní dinosauři

2 Responses to Možná největší dinosauří stopy v historii objeveny ve Francii

  1. autor

    Osel.cz: http://www.osel.cz…hp?clanek=4670

  2. autor

    K problematice se vyjádřil také Matt Wedel z webu SVPOW: http://svpow.wordpress.com…akers/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *