Fosílie gigantického sauropoda odhaleny

…aneb argentinský paleontologický bulvár opět v akci

V roce 2000 byly v argentinské provincii Neuquén, proslulé svými úžasnými fosíliemi dinosaurů i jiných křídových obratlovců, objeveny pozůstatky jednoho z největších známých dinosaurů. Gigant, který zde žil asi před 91-87 miliony let, tedy v období svrchní křídy, byl v roce 2007 popsán jako Futalognkosaurus dukei (rodové jméno pochází z jazyka domorodých obyvatel Mapudungun a znamená „velký ještěří vůdce“). Obří býložravý dinosaurus žil v době, kdy v Patagonii vládlo tropické podnebí, jak nasvědčují nálezy zkamenělých ryb a vegetace ze stejné lokality. Zmíněný sauropod patřil mezi titanosaury, mezi kterými byly už dříve objeveni giganti ohromných rozměrů (např. další argentinské rody Argentinosaurus, Puertasaurus, Antarctosaurus, Argyrosaurus).

 

Soubor:Futalognkosaurus BW.jpg
Rekonstrukce futaloňkosaura, jednoho z největších známých živočichů všech dob. Mohl dosáhnout délky až 34 metrů, tedy tolik, co osm nebo devět osobních automobilů v řadě za sebou. Převzato z Wikimedia Commons (http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Futalognkosaurus_BW.jpg)
 
 

Stejně jako zmíněné rody přesahoval nejspíš i futaloňkosaurus délkou magických 30 metrů a patřil tedy mezi tzv. megasauropody. Konkrétní odhady délky se pohybují mezi 32 a 34 metry, což z tohoto pořízka činí jednoho z nejdelších známých obratlovců vůbec (pouze asi dva další známí dinosauři byli s jistou mírou pravděpodobnosti delší). Jen krk tohoto sauropoda měřil na délku kolem 10,6 metru a trup necelých 5 metrů. Hmotnost se pak pohybovala v desítkách tun, zřejmě však přesáhla hranici 60 tun. Tyto údaje jsou nicméně značně nejisté, přestože futaloňkosaura známe jako jediného zástupce obřích sauropodů podle poměrně zachovalé a kompletní kostry (odhaduje se, že ze tří objevených jedinců bylo získáno kolem 70% původních kosterních elementů). Výjimkou je snad jen nový exemplář svrchnojurského diplodocida supersaura s přezdívkou Jimbo, který má být rovněž kompletní asi ze 60 až 70 procent.

Proč ale vznikl tento příspěvek, ptáte se? Důvod je prostý – poprvé po dvou letech od popisu dinosaura máme možnost pokochat se fotografiemi obřích částí kostry tohoto obra o hmotnosti menšího sloního stáda (viz první odkaz pod textem). Na zmíněných fotografiích v odkazu vidíme (od shora dolů) pánevní oblast dinosaura s kyčelními kostmi o šířce asi 2,4 metru, dále krční obratel, část páteře s dorzálními obratli a na poslední fotografii dole kost sedací a stydkou. Jak praví popisky, Juan Porfiri (stojící u všech zobrazených fosílií) měří na výšku 175 cm, což dává lepší představu o reálné velikosti zkamenělin. Je zcela zřejmé, že před desítkami milionů let kráčeli po pevninách naší planety ohromní tvorové, přesahující svojí velikostí a bizarností snad i ty nejdivočejší představy autorů pohádek a mýtů.

Zdroje:

http://svpow.wordpress.com/2009/10/20/futalognkosaurus-was-one-big-ass-sauropod/ (článek s fotografiemi na blogu SVPOW)

http://svpow.wordpress.com/2008/01/16/how-big-was-futalognkosaurus/ (Další informace na blogu SVPOW)

http://en.wikipedia.org/wiki/Futalognkosaurus (podrobnější informace o futaloňkosaurovi na anglické Wikipedii)

http://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur_size (přehled dinosauřích velikostních rekordmanů, včetně největších sauropodů, Wikipedia)

 

11 Comments

Filed under Rekordy a statistika, Sauropodní dinosauři

11 Responses to Fosílie gigantického sauropoda odhaleny

 1. Almeida

  Keď už sú témou sauropody, mal by som otázku – v poslednej dobe sú často (najmä asi diplodocidi) znázorňovaný s nejakými výrastkami na chrbte v podobe tŕňov (http://www.yesnet.yk.ca…jpg.jpg).Je pre ich znázorňovanie nejaký dôvod, alebo sa jedná len o fantáziu autorov?

 2. autor

  Odkaz nefunguje….nicméně ano, důvod existuje. V 90. letech byly v Morrisonském souvrství objeveny fosílie diplodocidů s pozůstatky útvarů, které byly zaživa skutečně jakýmisi páteřními trny o výšce tuším kolem 30 cm. Dobře je tato nová rekonstrukce vidět i v původní sérii WWD (Putování s dinosaury z roku 1999) na jejich CGI diplodocích/seismosaurech.

 3. Almeida

  Ďakujem za odpoveď. Vie sa aj, z akého materiálu tieto útvary boli? Jednalo sa o nejaké kostené (poprípade chrupavkové) výrastky?Z odkazu stačí zmazať ".jpg)." a jedná sa práve o rekonštrukciu z WWD, kde som tieto útvary videl prvý krát.

 4. autor

  V roce 1994 byly objeveny jakési keratinózní struktury tohoto typu, ale jejich majitelem nebyl zřejmě sám diplodokus, nýbrž nějaký dosud neidentifikovaný (?) sauropod z Morrisonu…

 5. public enema

  gigantZdravim, pred nejakym casom, asi niekolko rokov, som zaregistroval reportaz v televizii, kde paleontolog z Latinskej Ameriky ukazoval prvy krcny stavec Sauropoda s priemerom 2 m! Zviera, ktore by malo taketo velke stavce by muselo byt obrovitanske a asi niekolkokrat vacsie ako sauropod o ktorom je clanok. Otazka teda znie, islo o nejaky podvod, alebo mate aj vy vedomosti o niecom podobnom. Mam skutocne len vagne informacie, takze si myslim ze islo skor len o nejaky zart, ktoremu nasledne nebola venovana pozornost.

 6. autor

  To mohl být cervikál druhu _Puertasaurus reuili_, široký 168 cm. Známá je jeho fotka s paleontologem Fernandem Novasem z roku 2006… ;o)

 7. Jiří Meixner

  Ten 168 cm široký obratel u P. reuili je dorsál 2. Cervikál by takové šířky určitě nedosáhl …

 8. autor

  Ahoj Jirko, díky za upozornění. Máš pravdu, je to dorzální obratel. Někde opravdu uváděli "cervical vertebra", to byl ale nejspíš omyl…

 9. Jiří Meixner

  Ano, oni to často míchají dohromady, takže to mate. Ale to by měl P. reuili skutečně asi 100 m délky 😉

 10. autor

  No on už tak to byl možná největší známý sauropod vůbec, rozhodně srovnatelný s argentinosaurem… 🙂

 11. autor

  Na oslíkovi: http://www.osel.cz…hp?clanek=4681

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *