Přišli jsme o torosaura?

…už to tak vypadá

Již v loňském roce přišel paleontolog z MSU (Montanské státní univerzity) John Scannella s poměrně překvapivým a vědeckou veřejností nepříliš ochotně přijímaným tvrzením, že rohatý dinosaurus rodu Torosaurus je vlastně jen dospělým a plně „vyvinutým“ (ve smyslu rohů a krčního límce) samcem triceratopse. Všechny exempláře tzv. torosaura jsou prý tedy pouze triceratopsové s plně dorostlými rohy a límci, nikoliv zástupci samostatného dinosauřího rodu. Scannella spolu s Jackem Hornerem nyní publikovali studii, která tuto domněnku dále potvrzuje a podrobně rozpracovává.

———

File:Ceratopsian.jpg

Rekonstruovaná kostra torosaura z muzea v Milwaukee. Je možné, že již brzy bude u všech těchto exemplářů stát cedulka s nápisem Triceratops. Převzato z Wikimedia Commons (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ceratopsian.jpg)

 ———

V prestižním vědeckém periodiku Journal of Vertebrate Paleontology tak nyní vychází studie, která zřejmě přehodnotí vědecké povědomí o rozmanitosti dinosauřích taxonů v období svrchní křídy na západě Severní Ameriky (podobný trend sleduje Horner a Scannella i v případě „tlustolebého“ pachycefalosaura). Scannella vyvozuje, že lebky triceratopsů procházely během vývoje a dospívání dramatickými morfologickými změnami a stále se tvarově i velikostně vyvíjely. Běžné exempláře triceratopse prý ještě neměly krční límec plně vyvinutý, což by dříve napadlo málokoho. Tzv. torosauři jsou tedy plně dospělými triceratopsy s otevřenými „okny“ v límci a důkazem má být i to, že nikdy nejde o mladé a tělesně drobné exempláře. Důvodem, proč je plně dospělých triceratopsů ve fosilním záznamu tak málo (objevených „torosaurů“ je oproti triceratopsům jen velmi malé množství) je podle Scannelly prostý fakt, že se jich tohoto plného vzrůstu dožívalo jen velmi málo. Mnozí samci totiž prokazatelně bojovali o území a samice, jejich přirozeným nepřítelem byl také mocný predátor Tyrannosaurus rex.

Nové závěry umožnil pečlivý výzkum desítek exemplářů lebek triceratopsů a torosaurů, z nichž velká většina pochází z východní Montany a je uložena v depozitářích Museum of the Rockies v Bozemanu. Autoři studie se rozhodně nebrání kritickému přijetí a podnětným komentářům svých kolegů, dopředu však tvrdí, že si jsou svými závěry v podstatě jisti. Pokud bude jejich tvrzení nakonec všeobecně přijato, bude to znamenat ztrátu jednoho z populárních svrchnokřídových dinosaurů. Torosaurus (v překladu „děrovaný ještěr“) byl totiž popsán v roce 1891, tedy dva roky po triceratopsovi. Rodové jméno Triceratops („třírohá tvář“) má tedy nezpochybnitelnou prioritu a předchozí název bude muset být opuštěn. Scannella dokonce vyvozuje, že druhová rozmanitost svrchnokřídových severoamerických populací neptačích dinosaurů byla ze zmíněných důvodů značně snížená, což se mohlo projevit i na pravděpodobnosti jejich vyhynutí během události K-T. Na závěr ještě zajímavost – nejdelší dosud objevený exemplář lebky torosaura-triceratopse měří úctyhodných 275 cm, přesto je až třetí nejdelší známou dinosauří lebkou (delší měly rody Pentaceratops a zřejmě také gigantický Eotriceratops).

———

Odkazy:

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100714131244.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Torosaurus

http://en.wikipedia.org/wiki/Triceratops

———

7 Comments

Filed under Ptakopánví dinosauři, Spekulativní paleontologie

7 Responses to Přišli jsme o torosaura?

 1. Paleontologie2010

  To ne!Byla by to velká škoda…ale co se dá dělat pravda je pravda…jinak moc pěkný článek

 2. Vy tomu věříte?! Vždyť ty rozdíly bijou do očí. Nemyslel jsem si, že něco takového podporujete…

 3. autor

  Dobrý den, děkuji za reakci. Troufám si říct, že vůbec nezáleží na tom, co si já nebo Vy myslíme resp. v co věříme – tak věda určitě nepracuje ;o) Scannella s Hornerem mají poměrně závažné a dobré důvody se domnívat, že "metaplastické" lebeční kosti triceratopsů procházely ještě během dospívání významnými změnami. I když to tak na první pohled nevypadá, "torosaurus" se svým děrovaným límcem skutečně může být plně dospělým triceratopsem, který v poslední fázi růstu prošel významnou morfologickou přestavbou svého krania. Na druhou stranu je ale velkou chybou autorů, že se zatím dostatečně nezabývali postkraniální kostrou svých exemplářů (jak například poznamenal Dan Madzia v Krasiejowe). Další odkaz: http://blogs.smithsonianmag.com…/

 4. Mates

  Ono tak celkom nesedia rozmery dospelych jedincov triceratopsov a torosaurov. Dlzka triceratopsa byva uvadzana ako 9 m+, o torosaurovi sa pise ako o zivocichovi dlhom 7,6 az necelych 9 m.

 5. autor

  Nesmyslný a mylný argument. Délka triceratopsů určitě není "9+", ale naopak maximálně 9 metrů. Navíc zde hraje roli ohromný nedostatek dospělých exemplářů "torosaura", z nichž největší určitě překonávali délkou i těch devět metrů (jak naznačují také obří izolované lebky). Menší "triceratopsové" navíc také začínají už na šesti metrech délky, nemají všichni kolem devíti. Je to tedy velmi variabilní ;o)

 6. Mates

  O triceratopsovi dlzku vyse 9 metrov (co neznamena 15, ale do 10), niekolko zdrojov uviedlo. Druha vec je, ci nejde o novy rod Eotriceratops, kde konzervativny odhad hovori o 9 m, najvyssi o 12.Pokial sa nenajde exemplar dospeleho torosaura, tak to, ze nejaku dlzku "urcite prekonavali" bude leda tak zalezitostou viery.

 7. autor

  Můžete ty důvěryhodné zdroje jmenovat? Jinak eotriceratops žil o něco dříve než většina tricíků a torosaurů. A proč by také torosaurus o délce 7,6 metru nemohl být již plně dospělý? Opět tu hraje velkou roli velikostní variace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *