Dinosauři od Pekelného potoka

…aneb Moje třetí kniha je na světě

Vážení stálí i zcela náhodní návštěvníci blogu, dovoluji si Vám oficiálně oznámit radostnou novinu. Tedy radostná je zejména pro mě, spokojeného a nově již trojnásobného autora. Dnešním dnem totiž definitivně spatřil světlo světa první náklad mé nové knihy, která se pyšní názvem Dinosauři od Pekelného potoka. Knihu vydává pražské nakladatelství Motto a již od zítřka (pátek, 26. 11.) nebo nejpozději od začátku příštího týdne bude k dostání v běžných knihkupectvích. Přebalu knihy vévodí ilustrace největší v současnosti smontované kostry obřího teropoda tyranosaura, slavné „Sue“ (viz níže).

———

Dinosauri od pekelneho potoka (Vladimir Socha) [CZ] obal

———

Název knihy může být trochu matoucí, proto jej v krátkosti vysvětlím. Pekelný potok není žádný fiktivní nebo umělecký název, jde o český překlad názvu svrchnokřídového souvrství Hell Creek. Sedimenty této geologické formace se rozkládají na velkém území amerických států Montana, Wyoming, Severní a Jižní Dakota a snad i v části jižní Kanady. Právě v těchto vrstvách o stáří kolem 68-65 miliony let byly v uplynulých 130 letech objeveny fosílie tak známých a populárních dinosaurů, jako byl dravý Tyrannosaurus, „rohatý“ Triceratops nebo „obrněný“ Ankylosaurus. Tito fantastičtí dinosauři byli zároveň jakousi kulminací a završením vývoje dinosauřích populací těsně před jejich definitivním vyhynutím na samotném konci křídy. Jejich ekosystémy byly skutečným „světem draků“.

Kniha Dinosauři od Pekelného potoka je tedy příběhem těchto posledních dinosaurů, jejich vědeckého objevení, výzkumu a moderních interpretací. Dozvíte se v ní i to, zda zkameněliny dinosaurů objevili ještě před příchodem prvních Evropanů indiáni, kdy byli tito dinosauři (a nejen oni) poprvé vědecky rozeznáni a jak se postupně proměňoval názor na jejich vzezření, ekologii nebo dokonce vnitřní anatomii. Dozvíte se o fantastických dinosauřích mumiích se zachovalými měkkými tkáněmi, o nesmiřitelné „válce o kosti“ mezi dvěma zapálenými americkými paleontology, zjistíte jak rychle asi běhal tyranosaurus nebo jakou silou kousaly jeho děsivé čelisti. Toto je nicméně jen zlomek všech zajímavých informací, které v textu můžete nalézt. Kniha pochopitelně obsahuje také vlastní zážitky autora z vykopávek v Montaně a je doplněna fotografiemi z paleontologického terénu. Text doprovází velmi zdařilé a moderní ilustrace Vladimíra Rimbaly. Kniha je určena téměř pro všechny čtenáře bez rozdílu věku, ačkoliv pro ty nejmenší by text mohl být hůře stravitelný. Pro všechny zájemce o přírodu, cestování nebo (a to zejména) tematiku pravěku je určitě také vhodným vánočním dárkem.

———

Odkazy:

http://www.albatrosmedia.cz/dinosauri-od-pekelneho-potoka.html

Socha, V.: Dinosauři od Pekelného potoka, nakl. Motto, Praha 2010 (ISBN 978-80-7246-533-0).

———

12 Comments

Filed under Literatura, Něco o autorovi, Pozvánky a tipy

12 Responses to Dinosauři od Pekelného potoka

 1. Mates

  Dobra sprava takto pred vianocami:-)

 2. autor

  Pro případné zájemce uvádím, že autogramiáda knihy se koná příští úterý 7. 12. od 16 hodin v královéhradeckém knihkupectví Kosmas (na rohu Ulrichova náměstí). Všichni jsou srdečně zváni 🙂

 3. Miss Utahraptor

  Už mám doma! Zatím vypadá ze všech nejlíp, tak doufám, že časem přibydou další. 🙂

 4. autor

  Ahoj nebo dobrý den, moc díky 🙂 Pokud něco v budoucnu přibude, určitě se o tom zmíním zde na blogu…

 5. Pavel Štechmiler

  knihyDobrý den. Mám všechny tři Vaše knížky a jsou dobrý.Jakožto výtvarník bych měl výhrady k ilustracím v ÚŽASNÉM SVĚTĚ…ty jsou mizerný a každej kdo má trochu přehled o literatuře co tu vyšla, ohledně dinosaurů i ,,ofláklé“.Napište i o jiných zajímavých ,,potvorách“…obří ptáci Pelagornitidi,veleryby jako Leedsichthys,bizarní pražraloci,mraky podivností z kambria,obří členovci atd…Vaše knížky a dvě od pana Fejfara se mi z českých titulů líbí asi nejvíc, co se týká pravěkého světa.Co napsat něco na způsob DĚJIN PLANETY ZEMĚ, kterou tady vydal kdysi COLUMBUS?

 6. autor

  Dobrý den, děkuji za pochvalnou a vesměs příznivou reakci, chyb jsem si samozřejmě vědom. Ilustrace v ÚSD jsou kritizovány prakticky všemi, lepší už by to mělo být u druhého vydání, které vyjde příští rok (jiný ilustrátor). Váš podnět je zajímavý, určitě ho zvážím 🙂 Hezký závěr roku, VS.

 7. autor

  Související článek: http://www.zshorakhk.cz…icka8.pdf a http://www.zshorakhk.cz…icka9.pdf …

 8. standa

  Vasi treti knihu jsem dostal pod stromecek,tak se tesim.Co se tyce ilustraci, zmena k lepsimu " bouchne ihned do oci. Obsah ???Uvidime

 9. autor

  Děkuji, přeji hezké počtení ;o)

 10. autor

  Další hodnocení z netu: http://www.vaseliteratura.cz…html

 11. Miss Utahraptor

  ChybkyAsi před měsícem jsem se konečně dostala k přečtení (ano, trvalo to dlouho- strašně se stydím a po dopsání příspěvku se radši půjdu zahrabat) a narazila jsem na pár drobných chybek (překlepů). Nevím, zda už na ně někdo neupozornil, ale radši je sem vypíšu pro případ nového vydání. :)str. 158 předposlední ř.- "… opeřeného Ůtačího hybrida …"str. 168 4. ř. odspodu- "Hell reek" (název lokality získává nový význam :)str. 169 5. ř. u hesla Druhohory- "… krokodýli, želvy, žáby (zde nejspíš chybí čárka) objevují se také …"Z knížky jsem byla nadšená. Formou je zatím nejlepší (i když nevím, jak vypadá nové vydání ÚSD- doma mám jen původní)- od ilustrací přes grafickou úpravu stránek po styl psaní samotný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *