Z pařížského sympózia

Jak jsem sliboval v předchozím příspěvku, další bude stručně shrnovat informace o sympóziu Dinosaurs, their kith and kin: a historical perspective, kterého jsem se účastnil v uplynulých dnech (4. – 6. května) v Paříži. Mezinárodní sympózium hostila pařížská Société géologique de France a Muséum National d’Histoire Naturelle (Francouzská geologická společnost a Národní muzeum přírodní historie) pod předsednictvím Francouzů E. Buffetauta, N. Bardetové, J. Le Loeuffa a Brita R. T. J. Moodyho. Konalo se v sídle geologické společnosti na ulici Claudeho Bernarda v 5. pařížském okrsku. Spolu s Jiřím Meixnerem jsme se účastnili jako jediní „východoevropští“ zástupci pouze pasivně, tedy bez vlastní prezentace (snad příště). Nyní tedy k celkové atmosféře a některým ze zajímavých příspěvků.

Autor u odlitku lebky velkého severoamerického ceratopsida triceratopse, paleontologická galerie pařížského Muséum National d’Histoire Naturelle. Fotografie pořízena J. Meixnerem dne 5. května 2011.

Obsah příspěvků byl velmi různorodý a zeměřený zejména na dějiny paleontologie a jejich různé aspekty. Tématem tak byly mimo jiné také první objevy mosasauridů na území Francie od města Meudon; nejstarší objev sauropodů v Normandii a dinosaurů v Provence; otázka skutečného objevitele iguanodontů z Bernissartu; krádeže fosílií během válečných let; kulturní dopad dinosauřích modelů z Křišťálového paláce v Londýně; první objevy dinosauřích stop v Severní Americe; objev a pochopení významu enantiornitů a mnoho dalšího; probrány však byly také osobní či profesionální osudy paleontologů i osob s paleontologií spojených (Cope, Marsh, Anningová, Lapparent, Gómez, Hulke, Dacqué, Carié, Hitchcock, Matheron, Longman, von Huene, Walker a další).

Mezi autory prezentací a studií najdeme významná jména jako je Eric Buffetaut, Philip Taquet a Jean Le Loeuff (Francie), Pascal Godefroit (Belgie), Paul Brinkman (USA), Chris Manias, John Conway a Richard Moody (Velká Británie) nebo třeba Cevdet M. Koseman (Turecko). Pouze jedna ze zhruba 26 prezentací byla přednášena ve francouzštině, ostatní dodržely pravidlo anglického jazyka coby vědeckého lingua franca na sympóziu. Jak se dalo očekávat, někteří Francouzi měli s výslovností v angličtině jisté problémy, ale nakonec nešlo o výrazný nedostatek. Vztahy ve vědecké i osobní rovině na konferenci byly také velmi korektní a přátelské, organizátoři svůj díl práce odvedli dobře. Sympózium jsme tedy po třech dnech opouštěli s veskrze pozitivními pocity. Více informací o pobytu v Paříži nabízí také článek Jiřího Meixnera (viz dolní odkaz).

Odkazy:

http://sgfr.free.fr/ (Web Francouzské geologické společnosti)

http://easyrocker.bloguje.cz/891460-do-parize-nejen-za-dinosaury-4-6-5-2011.php (Článek Jirky Meixnera)

3 Comments

Filed under Na cestách

3 Responses to Z pařížského sympózia

  1. Jiří Meixner

    Díky za odkaz, tak pěkně mi to proběhlo hlavou:-) J.

  2. autor

    Není zač, napsal jsi to všechno 🙂

  3. Petr Jirsák

    Škoda, že na těchto stránkách není ono facebookové *to se mi líbí*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *