Za dinosaury do Francie

…aneb když galský teropod zakokrhá

Pouze v krátkosti bych rád upozornil čtenáře blogu na budoucí (zhruba týdenní) neaktivitu. Odlétáme totiž společně s Jirkou Meixnerem (autorem blogu http://easyrocker.bloguje.cz/) do Paříže na mezinárodní sympózium DINOSAURS – THEIR KITH AND KIN: A HISTORICAL PERSPECTIVE, pořádaném tamní Société géologique de France (Francouzskou geologickou společností). Sympózium částečně navazuje na předchozí akci v Londýně (květen 2008), které jsme se také účastnili. Hlavním tématem většiny příspěvků budou dějiny výzkumů dinosaurů a dějiny paleontologie obecně. O akci budu po návratu samozřejmě referovat i na tomto blogu.

Logo květnového sympózia v Paříži. Zastaralá rekonstrukce velkého sauropodního dinosaura v porovnání s dospělým slonem. Převzato z webu http://sgfr.free.fr/seance/Dinosaurs2011/index.php ill

Mezitím ještě pár tipů na (nejen) víkendové výlety s příchutí pravěku:

1) Ve východočeském Rychnově nad Kněžnou stále probíhá výstava, kterou spoluorganizuji. Jedná se o výstavu ilustrací dinosaurů Vladimíra Rimbaly, umístěna zde bude až do neděle 8. května. Poté bude převezena do budovy SVK v Hradci Králové a tam setrvá až do konce června.

2) Ve Výstavní síni města Čáslavi (Střední Čechy, okres Kutná Hora) je až do 15. května umístěna výstava obrazů s pravěkou tematikou malíře Petra Modlitby. Velmi hezké ilustrace připomínají zejména tvorbu Zdeňka Buriana, nechybí zde ani malby „českých“ dinosaurů.

3.) Regionální muzeum v Chrudimi (Východní Čechy, Pardubický kraj) pořádá rovněž do 15. května výstavu s názvem Co nového pod zemí? V expozici jsou umístěny četné zkameněliny, objevené ve městě a jeho okolí.

4.) V Chlupáčově muzeu historie Země v Praze (Albertov, Ústav geologie a paleontologie PřF UK) jsou kromě stálé expozice s kostrou argentinského teropoda karnotaura (Carnotaurus sastrei) a nyní také originálu nové stopy ichnorodu Anomoepus od Červeného Kostelce umístěny obrazy výtvarníka Jiřího Svobody. Tolik tedy k nabídce možných výletních destinací pro zájemce nejen z řad nadšenců pro pravěkou tematiku.

Odkazy:

http://sgfr.free.fr/seance/Dinosaurs2011/index.php

http://www.moh.cz/img11/dino2011.pdf

http://www.jirisvoboda.wz.cz/stranky/domu.htm

http://www.meucaslav.cz/caslavske-noviny/rocnik-2011/duben/?pageshowing=3&more=1160

http://www.petrmodlitba.cz/

http://www.muzeumcr.cz/

http://web.natur.cuni.cz/ugp/main/chmhz/

1 Comment

Filed under Na cestách

One Response to Za dinosaury do Francie

  1. autor

    Nově vyšel autorovi blogu také článek o tyranosaurovi v časopise Svět, viz: http://www.zshorakhk.cz…aurus.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *