Tyranosaurus nám ztěžkl

….aneb další nové poznatky o starém teropodovi

Těžko si představit ikoničtějšího pravěkého tvora, než byl masivní svrchnokřídový teropod druhu Tyrannosaurus rex (mimochodem – opravdu je možné napsat i samotné rodové jméno (bez druhového rex), stejně jako u všech ostatních dinosaurů, což asi není zřejmé překladatelům textů k dokumentárním filmům a článkům). Ale zpět k tématu – tyranosauři byli dominantní predátoři západu severoamerického subkontinentu v období pozdní svrchní křídy, asi před 68 až 65,5 miliony let. Největší známí jedinci měřili na délku necelých 13 metrů, v „plecích“ dosahovali výšky 4 metrů a jejich lebka se blížila délce 150 centimetrů. Hmotnost dospělého tyranosaura byla běžně odhadována asi na 5-7 tun, tedy jako u velkého slona afrického. Jak ale nové údaje naznačují, mohlo to být i podstatně více.

V první polovině října spatřila světlo světa nová vědecká studie v periodiku PLoS ONE, zaměřující se právě na odhad rychlosti růstu a celkové hmotnosti tyranosaura. Tým vědců, podepsaných pod studií, byl veden profesorem Johnem R. Hutchinsonem a Peterem Makovickym. Vědci využili nejmodernější zobrazovací technologii a naskenovali trojrozměrně kostry pěti sestavených muzejních exemplářů tyranosaura. Poté vytvořili dosud nejpřesnější digitální modely celkových proporcí těla a zároveň jeho denzity (hustoty), přičemž brali v úvahu také dutiny v obratlech, vzdušné vaky apod. Největší pozornosti se dostalo, jak také jinak, největšímu smontovanému exempláři tyranosaura – slavné „Sue“ z Chicago Field Museum. A výsledky odhadů hmotnosti tohoto jedince jsou velmi pozoruhodné.

Rekonstruovaná podoba živého tyranosaura. V dospělosti tento teropod výrazně zmasivněl a mohl vážit až přes 9 tun. Tím by byl výrazně mohutnější než celkově delší teropodi ze skupiny spinosauridů a karcharodontosauridů a znovu se tak stát vůbec největším známým teropodem. Převzato z Wikipedie (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/19/Trexg.jpg).

Sue měří na délku asi 12,8 metru, lebka je dlouhá 141 cm. Hmotnost tohoto kolosálního teropoda byla dříve odhadována na 5,4-6,8 tuny. Již to jej řadí zhruba do první pětice největších známých masožravých dinosaurů. Výsledky nové počítačové analýzy kostry Sue však nasvědčují tomu, že tento exemplář musel zaživa vážit přinejmenším 9 tun! A to je ještě podle autorů studie výsledek velmi umírněný. V případě akceptování robustnějšího tělesného tvaru není nemyslitelná ani váha nad 10 tun. Tím by se tyranosaurus nejspíš vrátil na trůn největšího (rozuměj nejtěžšího) masožravého dinosaura vůbec. Vzrůst odhadované hmotnosti činí oproti předchozím odhadům ohromujících 30 %.

Autoři studie vytvořili velmi podrobný model jednotlivých segmentů těla a ty zpracovávali odděleně. V rámci tohoto postupu například obří lebku Sue skenovali ve speciálním zařízení pro testování motorů ve Ford Motor Company, protože do klasických lékařských tomografů by se nevešla. Tělesný objem a hmotnost pak vypočítali s velkým smyslem pro anatomické detaily tyranosauřího organismu. Maximální hmotnost mláděte před vylíhnutím odhadli na 5 kilogramů. Dále spočítali, že tyranosauři rostli velmi rychle a jejich růst se zrychloval zejména mezi 10. až 12. a 17. až 18. rokem věku. V těchto obdobích mohli mladí tyranosauři „nabrat“ až 1790 kilogramů ročně, což je asi dvojnásobek dříve předpokládaného příbytku na váze za tuto časovou jednotku.

Je nepochybné, že takový nárůst hmotnosti přinášel značné snížení rychlosti a agility dospělých dravců. To také odpovídá obecně uznávaným paleoekologickým předpokladům, vysvětlujícím nápadnou nepřítomnost teropodů „střední velikosti“ v ekosystémech obývaných tyranosaury. Tuto potravní niku totiž vyplňovali právě mladí, plně nedorostlí jedinci stejného druhu. Oproti dospělým tyranosaurům byli „teenageři“ mnohem lehčeji stavění a zřejmě také výrazně rychlejší. Útočili proto nepochybně na menší a zároveň rychleji se pohybující kořist, případně na mláďata ve stejné době žijících býložravých dinosaurů (hadrosauridů a ceratopsidů).

Odkazy:

http://www.livescience.com/16524-rex-dinosaur-weighed.html

http://www.sciencedaily.com/releases/2011/10/111012185634.htm

John R. Hutchinson, Karl T. Bates, Julia Molnar, Vivian Allen, Peter J. Makovicky. A Computational Analysis of Limb and Body Dimensions in Tyrannosaurus rex with Implications for Locomotion, Ontogeny, and Growth. PLoS ONE, 2011; 6 (10): e26037 DOI: 10.1371/journal.pone.0026037

6 Comments

Filed under Rekordy a statistika, Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

6 Responses to Tyranosaurus nám ztěžkl

 1. Anonym

  Tak já jsem upřímně řečeno dosti rezervovaný….odvození ve studii a fragmenty modelů jsou sice zajímavé, ale jejich aplikovatelnost na rexe je někde značně pochybná…ono samozřejmě hmotnost a pohybové aspekty fosilních taxonů jsou vždycky nevděčná práce… ostře už vystoupil i Greg Paul (nikoli překvapivě;)) J.

 2. autor

  Já vycházím z toho, že jde o zatím nejpečlivější a nejdetailněji zpracovaný digitální model, samozřejmě ale stále existuje riziko značné odchylky od skutečnosti ;o)

 3. Anonym

  Já to nemyslel nijak negativně – naopak, já o tom taky napsal… nicméně tohle je skutečně těžká váha a sami autoři asi musí mít jisté pochybnosti:) J.

 4. Niusereset

  Nezapomínejme na kyslíkJá si jen dovolím malé rýpnutíčko, že jakkoliv mohou být odhady hmotnosti nejisté… odhady ja to mohlo ovlivnit pohyblivost a rychlost jsou ještě nejistější. Dinosauři byli nositeli nejefektivnějšího dýchacího systému, jaký tato planeta poznala. Je to známý fakt, že sportovci ve vyšších nadmořských výškách (míň kyslíku) podávají horší výsledky… pro dinousary s jejich efektivnějším dýcháním platí obdobný fígl. A oni byli schopni zajišťovat rychlejší přísunkyslíku do krevního oběhu… a tím víc šťávy do motorů. Proto mohli být klidně schopní větší aktivity než obdobně hmotný a obdobně stavěný savec.

 5. autor

  Děkuji za komentář. Je jisté, že veškeré odhady s výjimkou rozměrů samotných fosilních kostí jsou pouze více či méně vědecky podpořenými odhady…

 6. Niusereset

  To samozřejmě a já se nechci pouštět do žádných odhadů. Jenom sem chtěl podotknout, že lidé mívají ve zvyku posuzovat podle toho, co znají… a okolo nás je megafauna složená především ze savců. Dinosauři ale byli jiná skupina, což odhadům o rychlosti a pohyblivosti rozšiřuje interval směrem nahoru. Nakolik, to si netroufám odhadovat. Ale určitě posouvá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *