Rekord snů překonán

…aneb Američané si od nás berou zpět desetibojařský primát

Teprve před několika dny dorazila z amerického Eugene fascinující zpráva, že byl po dlouhých jedenácti letech překonán světový rekord v desetiboji. Samo o sobě to nepůsobí nijak fantasticky, ostatně atletické světové rekordy padají v průměru jednou za několik let (a každý rok se dostane asi na 2-5 z nich). Světový rekord v desetiboji je však přece jen něčím výjimečný. Nejen, že je desetiboj jakousi „královskou“ dispciplínou, je také naší národní disciplínou, dá-li se to tak nazvat. Předchozí dva světové rekordy (a pět nejlepších výkonů všech dob) totiž do této doby drželi právě dva Češi – nejdřív Tomáš Dvořák (8994 bodů z roku 1999 v Praze) a o dva roky později Roman Šebrle (9026 bodů z roku 2001 v Götzisu). Právě v rakouském Götzisu v květnu roku 2001 vytvořil Šebrle první součet přes devět tisíc bodů v historii atletiky (podle nového systému bodování z první poloviny 80. let). Toto prvenství už mu v dějinách atletiky nikdo nevezme.

———

Ashton Eaton při závodě na loňském Mistrovství světa v Tegu (při běhu na 400 metrů v rámci závěru prvního dne desetiboje). Převzato z Wikimedia Commons (http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ashton_Eaton_Daegu_2011.jpg)

———

Ještě před Dvořákem držel světový rekord Američan Dan O’Brien výkonem 8891 bodů z roku 1992. A právě další Američan si nyní, po dlouhých 13 letech (a 11 letech od Šebrleho rekordu) tento primát opět převzal. Je jím nesmírně talentovaný mladík Ashton Eaton. Teprve 24-letý vícebojař již drží světový rekord také v halovém sedmiboji (aktuálně 6645 bodů), přičemž tento svěťák překonal dokonce třikrát za poslední tři roky (součty 6499-6568-6645). V desetiboji měl dosud osobní rekord 8729 bodů z loňského roku, kterým však za Šebrleho jedinečnou metou zaostával o téměř 300 bodů. V americké olympijské kvalifikaci se však nyní podmínky a zejména jeho forma sešly téměř dokonale.

Eaton začal neuvěřitelně – v běhu na 100 metrů (10,21 s.) i skoku dalekém (823 cm) překonal vícebojařské světové rekordy a součtem 2164 bodů směřoval přinejmenším k novému osobnímu rekordu. Po nevýrazné kouli (14,20 m.) přišla solidní výška (205 cm) a velmi kvalitní čtyřstovka (46,70 s.). Součet za první den (4728 bodů) byl druhý nejlepší v historii, a to ještě Eatonovi nepřálo počasí. Lepšího součtu za první den dosáhl pouze jednou zmiňovaný Dan O’Brien. Eaton pokračoval druhý den velmi kvalitními překážkami (13,70 s.) a slabším diskem (42,81 m.), po kterém už to na rekord skutečně nevypadalo. Ale Eaton je bojovník a skvělou tyčí (530 cm.) i na své poměry solidním oštěpem (58,87 m.) si zajistil otevřenou pozici pro boj v závěrečné patnáctistovce. Tu zvládl famózně za 4:14,48 minuty a konečným součtem 9039 bodů překonal výkon snů českého vícebojaře o 13 bodů. Bylo to tedy jen „o fous“, ale oficiální rekord to je… Nyní nezbývá než poblahopřát novému rekordmanovi, smířit se s grafickou výměnou vlaječky u rekordního výkonu a konstatovat, že nový král vícebojů (a tím i atletiky celkově) je známý už dlouho před olympiádou v Londýně…

———

Aktualizace: Eaton překonal svůj vlastní světový rekord v desetiboji ještě při Mistrovství světa v atletice v Pekingu roku 2015, a to součtem 9045 bodů. Za zmínku zde stojí zejména fantastická čtyřstovka, kterou proběhl v desetibojařském „svěťáku“ 45,00 sekundy. V roce 2018 pak i jeho druhý světový rekord překonal francouzský desetibojař Kévin Mayer, a to výkonem 9126 bodů.

———

Odkazy:

http://www.atletika.cz/aktuality/eaton-strida-sebrleho-na-rekordnim-trunu/

http://www.iaaf.org/Mini/WCE12/News/NewsDetail.aspx?id=65413

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ashton_Eaton

———

2 Comments

Filed under Atletika a sport

2 Responses to Rekord snů překonán

  1. Lukáš Tomášek

    Budete se zmiňovat i o atletice na Olympiádě?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *