Nový rohatý dinosaurus s velkým nosem

…aneb jeden z mnoha čerstvých objevů letošního léta

V červenci letošního roku byl oznámen objev nového rodu ceratopsida, jehož zkameněliny byly poprvé objeveny již v roce 2006 na území jižního Utahu. Fosílie staré asi 75,5 milionu let byly získány ze sedimentů souvrství Kaiparowits, nacházejících se na území přírodního památníku Grand Staircase-Escalante National Monument. Trvalo tedy dobrých 7 let, než byly zkameněliny vypreparovány a mohly být formálně vědecky popsány. Stalo se tak v periodiku Proceedings of the Royal Society B, autory studie jsou Scott D. Sampson a jeho kolegové. Zkameněliny patří několika jedincům, zachována byla téměř celá lebka rohatého dinosaura. Centrosaurin dostal vědecké jméno Nasutoceratops titusi (rodové jméno lze přeložit jako „velkonosá rohatá tvář“) a opět významně rozšířil naše povědomí o rozšíření a biodiverzitě severoamerických ceratopsidů. Nasutoceratops totiž obýval paleontologicky atraktivní oblast, nazývanou Laramidie. Žil zde v sousedství s dalšími rody ceratopsidů, tyranosauridními i menšími teropody, ankylosaury i kachnozobými dinosaury.

 

Nasutoceratops titusi (University of Utah)

Přibližná podoba ceratopsida rodu nasutoceratops. Tento zvláštní rohatý dinosaurus obýval oblasti dnešního jižního Utahu asi před 76 – 75,5 miliony let. Kredit: Lukas Panzarin, University of Utah

 

Zajímavé je, že nasutoceratops disponoval velmi mohutnou lebkou a silnými, poněkud zvláštně orientovanými nadočnicovými rohy (stočené trochu podobně jako u býků). Při délce kolem 5 metrů vážil asi 2,5 tuny, zhruba jako dnešní hroch obojživelný. Lebka měří na délku 1,5 metru a má množství unikátních znaků, které tento rod odlišují od ostatních (mimo jiné má výrazně zvětšenou „nosní“ část lebky, nejde však rozhodně o adaptaci k lepšímu čichu). V dané době byla oblast obývaná tímto dinosaurem  částečně izolovaná od zbytku kontinentu, a tak je s podivem, že se zde mohlo bez problémů uživit poměrně velké množství různých druhů megaherbivorů, tedy velkých býložravců o hmotnosti až v řádu několika tun. Nasutoceratops patří k velmi zajímavým objevům poslední doby a názorně dokazuje, že biodiverzita ceratopsidů ještě zdaleka nebyla komplexně  zmapována.

 

Odkazy:

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-23329193

http://en.wikipedia.org/wiki/Nasutoceratops

http://phenomena.nationalgeographic.com/2013/07/17/large-nosed-horned-face-nasutoceratops-debuts/

http://www.sci-news.com/paleontology/science-nasutoceratops-dinosaur-utah-01237.html

 

1 Comment

Filed under Ptakopánví dinosauři

One Response to Nový rohatý dinosaurus s velkým nosem

  1. Trošku mi připomíná býka, ale jen trochu. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *