Děti lidské i ty dinosauří

…aneb Autorova milá novinka

Některé okamžiky v osobním životě člověk jsou natolik zásadní, že se jejich významu nelze vyhnout ani na tematické webové stránce jako je tento „dinosauří“ blog. Jeho autorovi se v úterý 12. 10. narodilo druhé dítě, kterým je syn Patrik. Přidává se tak ke své osmileté sestřičce Gábince a jako malou oslavu této události si dovolím doplnit tento text fotografií fosilní kostry malého, asi 2 až 3 roky starého mláděte obřího tyranosauridního teropoda druhu Tarbosaurus bataar. Kostra byla objevena v roce 2006 na území Mongolska ve slavných sedimentech geologického souvrství Nemegt, lebka tohoto téměř kompletního exempláře z pouště Gobi má délku 29 centimetrů. Tento nesmírně zajímavý objev byl formálně popsán roku 2011 a i po deseti letech zůstává stále nejvýznamnějším objevem mláděte zmíněného obřího asijského tyranosaurida.[1] Hezké podzimní dny přeje svým věrným i náhodným čtenářům autor blogu Vladimír Socha.

———

Téměř kompletní kostra jen asi 2 metry dlouhého mláděte obřího východoasijského tyranosaurida druhu Tarbosaurus bataar, objevená v roce 2006 v západní části pouště Gobi. Tento juvenilní jedinec zahynul asi před 70 miliony lety ve věku pouhých 2 až 3 let. V této době dosahoval přibližně velikosti kasuára, v dospělosti ale mohl měřit až 12 metrů a vážit přes 5 000 kilogramů. Kredit: Yuya Tamai; Wikipedia (CC BY 2.0)

———

[1] Takanobu, T.; et al. (2011). Cranial Osteology of a Juvenile Specimen of Tarbosaurus bataar (Theropoda, Tyrannosauridae) from the Nemegt Formation (Upper Cretaceous) of Bugin Tsav, Mongolia. Journal of Vertebrate Paleontology. 31 (3): 497–517. doi: 10.1080/02724634.2011.557116

———

4 Comments

Filed under Něco o autorovi, T. rex, Teropodní dinosauři, Ze života

4 Responses to Děti lidské i ty dinosauří

  1. Přijměte prosím mou upřímnou gratulaci!

  2. Lukáš Vymětal

    Taky se přidávám a gratuluji..hlavně zdravi!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *