Výročí bitvy v Teutoburském lese a obří ptakoještěři

Dnes uplynulo dle dochovaných zpráv právě 1996 let od jedné z přelomových událostí v dějinách Římského impéria.

Na počátku prvního století našeho letopočtu byl tento mocný státní útvar na vrcholu své existence, s územím zabýrajícím 5 milionů četverečních kilometrů a čtvrtinu celé světové populace. Legie Říma pronikaly stále dál a připojovaly pod vlajku SPQR další a další území (největší územní rozmach dosáhla říše až za císaře Marca Ulpia Traiana roku 117 n.l.). Příznačné datum 9.9. roku 9 n.l. se stalo významným předělem ve vojenské historii. Poprvé od Punských válek (164-146 př.n.l.) byly mocné legie pokořeny, tentokrát barbarskými Germány ze severu. Bylo to poprvé ale zdaleka ne naposledy (i když poté byl nadlouho klid, až do Markomanských válek v letech 166-180 n.l.). Celé tři legie pod císařovým příbuzným, legátem Quinctiliem Varem byly rozdrceny během třídenné bitvy (i když po prvním dnu už šlo spíše o pronásledování prchajících Římanů než o regulérní bitvu) vůdcem germánského kmene Cherusků, Arminiem (němečtí romantici 19. století si ho přeřtili na více vyhovující jméno „Hermann“ a postavili mu roku 1875 pomník díkuvzdání). Dlouho nebylo známo skutečné místo bitvy, až koncem 80. let minulého století byla objevena lokalita Kalkriese u Bramsche nedaleko vestfálského Osnabrücku, a jak se později ukázalo, jde o skutečné místo dva tisíce let staré bitvy. Při archeologických průzkumech zde bylo objeveno množství militárií, mincí, zbytků oděvů apod. ale i například kostra koně s povozem. Celá lokalita je velmi rozsáhlá a nasvědčuje dlouho trvající krvavé bitvě. Webová stránka pojící se k této lokalitě je zde: http://www.geschichte.uni-osnabrueck.de/projekt/

Druhá dnešní „událost“ je neméně zajímavá. Dlouho se spekulovalo o tom, jakého rozpětí „křídel“ mohli dosáhnout největší pterosauři (česky ptakoještěři). Občas se objevily i odhady přes 15 metrů, nicméně většina vědců se přikláněla dosud spíše k hodnotám 8-12 m. Nyní objevil Dr. Eberhard Frey z Národního muzea přírodní historie v Karlsruhe při své expedici v Mexiku fosilní stopy a některé články prstů pterosaura, jehož rozpětí křídel zřejmě přesahovalo 18 metrů! Tento údaj se již dříve udával pro druh Quetzalcoatlus northropi, ale předpokládalo se, že je značně nadsazen. Otázkou nicméně zůstává, jak se takový tvor mohl vznést (problémy s technikou letu i případné chůze po zemi jsou již vyřešeny). Skupina pterosaurů je poměrně blízce příbuzná dinosaurům (ale nejde o skutečné dinosaury!) a existovali zhruba po stejně dlouhou dobu (cca 220 – 65 milionů let). Celý článek v angličtině můžete nalézt zde: http://news.yahoo.com/s/nm/20050908/sc_nm/pterosaur_dc.

copy watches bangkok
replica ladies diamond rolex watch
grade 1 aaaa replica watches

3 Comments

Filed under Ptakoještěři, Výročí a ohlédnutí

3 Responses to Výročí bitvy v Teutoburském lese a obří ptakoještěři

  1. Petr

    Hallo, zajimave az velmi zajimave,cist o Varusovi.Jenom ze ktereho literarniho zdrojeje to presne datum ?Ja mam nejpresnejsi "datum""late in the summer of AD 9".To bych skutecne rad vedel.(Sorry for my bad czech zobak)

  2. autor

    Je to velmi trapné, ale už si nepamatuju ten zdroj z netu…bylo to na jedné websajtě s tématikou antických bitev…try to look it up ;o)

  3. autor

    Viz také známá Zamarovského publikace Dějiny psané Římem…P.S. Varovi, nikoliv "Varusovi" ;o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *