102 let od vzniku letectví

Den 17. prosinec 1903 byl ve znamení prvního motorizovaného letu Orvilla Wrighta. Jeho rychlost byla kolem 15 km/h. Pouhých 102 let stačilo, aby na zdolání Atlantiku (5800 km) potřeboval průzkumný letoun USAF Lockheed SR-71 necelé 2 hodiny…

Ano, je to tak. Člověk 21. století si už bez letadel a létání neumí svůj život téměř představit (pravda, já osobně ano;-)  – a ani ho nenapadne, že ještě před pouhým stoletím letectví v podstatě neexistovalo (ostatně stejně jako televize, počítač, mikrovlnka, vysílačka, autobus, telefon, atomová bomba nebo internet).

Faktem je, že vývoj vědy a techniky během 20. století šel neuvěřitelným tempem dopředu. Celé tisíce generací předtím se kvalitativní vývoj jedince odehrál na úrovni zlepšování primitivních nástrojů a dovedností, nejrychlejším dopravním prostředkem byl od neolitu až do poloviny 19. století kůň, apod. Letectví a vývoj létacích strojů těžších než vzduch byl jedním z ukazatelů nového věku. Když se Američan Orville Wright vznesl 17. prosince 1903 na několik vteřin poprvé do vzduchu a uletěl úžasnou vzdálenost 32,5 metru, nemohl tušit, že za sto let budou letadla překonávat tisíce kilometrů až 3-krát nadzvukovou rychlostí (bezpilotová až 9 násobnou rychlostí světla, nemluvě o kosmických raketách). Křehké dvouplošníky se uplatnily již za první světové války, kdy piloti obou stran shazovali (nejprve ručně!) granáty a bomby nad nepřátelskými pozicemi, házeli po sobě navzájem kameny nebo stříleli pistolemi. Po této téměř úsměvné periodě přišlo vážnější období, kdy v letech 1917-18 již německý bombardér Gotha shazoval pumy na Londýn a stíhací esa si připisovala zářezy za sestřelené piloty protivné (rozuměj nepřátelské) strany. Přesto se letadla jakožto hlavní síla armády uplatnila až ve druhém světovém konfliktu, kdy celé eskadry amerických „létajících pevností“ B-17 až B-29 za podpory stíhaček B-51 a Supermarine Spitfire utopily v dešti bomb poslední zbytky odhodlání fašistické koalice, která však z počátku také velmi obratně využívala právě leteckého boje. Po druhé světové válce, jejímž koncem svět zároveň vstoupil do atomového věku, se nadále rozvíjel letecký průmysl a schopnosti letadel. Není jistě nutné věnovat se příliš podrobnostem, pro tyto lze navštívit například tuto velmi pěknou stránku s fotografiemi:

http://www.century-of-flight.freeola.com/  

Nebo stránka přímo s bratry Wrightovými:

http://firstflight.open.ac.uk/index.html

———

1 Comment

Filed under Výročí a ohlédnutí

One Response to 102 let od vzniku letectví

  1. autor

    – 1Někteří pozornější čtenáři si možná všimnou, že tento příspěvek byl publikován o den dříve, než je ono výročí. Důvod je nabíledni…měli byste mít dostatek času na přípravu oslav ;o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.