Jak dlouho s námi žili neandrtálci?

Nové datování chorvatských fosilií mění pohled na soužití dvou lidských poddruhů…

Když v roce 1999 oznámil mezinárodní tým vědců, že v chorvatské jeskyni Vindija objevil pozůstatky člověka neandrtálského staré „jen“ 28 – 29 000 let, vyvolalo to senzaci. V té době již minimálně 4000 let žil v této oblasti také náš předek – tzv. člověk kromaňonský, první evropský představitel Homo sapiens sapiens. Ihned se objevily spekulace, zda žili tito dva hominidé pospolu, zda se mohli setkávat a nebo dokonce navázat i např. obchodní styky na primitivní úrovni. Starší teorie přitom jasně tvrdily, že naši předkové postupně neandrtálce vytlačovali, či je dokonce přímo vyhubili.

Nové radiokarbonové datování nejspíš dává za pravdu spíše oné původní domněnce. Nálezy jsou totiž nejspíš o 4 až 5000 let starší, než byl původní odhad. I tak se poměrně těsně existence obou poddruhů našeho rodu (a druhu) přetíná, nicméně ne o tisíce, ale spíše snad jen o stovky let. To není z archeologického pohledu nijak dlouhá doba…a tak se zdá, že neandrtálci byli opravdu postupně vytlačováni ze svých někdejších lovišť a sídlišť. Byli podstatně lépe adaptováni na extrémní chlad doby ledové. Když však v Evropě došlo k oteplení, naši předkové se začali šířit i sem a pro „původní obyvatele“ to představovalo zhruba stejné „požehnání“ jako pro indiány příchod evropských kolonistů v 16. století.

Samozřejmě ani toto tvrzení není nijak vědecky podloženo a působí poněkud tendenčně. Nezdolným faktem ale zůstává, že neandrtálci žili v Evropě bez větších obtíží zhruba 100 000 let. Když se pak objevil ve fosilním záznamu člověk kromaňonský, stačilo dalších několik stovek až tisíc let, aby zcela vymizel. To už zavdává výrazný podnět k jistému podezření. Dlouho se také objevovala domněnka, že došlo ke smísení některých populací obou subspécií, to ale genetické testy bez jakékoliv pochybnosti vyvrátily. Z neandrtálce v nás nezbyl jediný gen, naši předkové se spolu tedy slušně řečeno…nedružili.

———

Odkaz:

http://www.sciencedaily.com/releases/2006/01/060106003648.htm

———

1 Comment

Filed under Jiné pravěké organizmy, Spekulativní paleontologie

One Response to Jak dlouho s námi žili neandrtálci?

  1. autor

    Ještě dva odkazyNa stránky s tématem možného interbreedingu obou lidských poddruhů (první odkaz je opravdu humorný, BTW):http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=1256 http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=994

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *