Norující dinosaurus

….mění náš pohled na ekologii těchto pravěkých tvorů

Nový objev rodinky malého hypsilofodontního dinosaura, žijící zřejmě v jakési křídové noře, je prvním důkazem pro takové ekologické adaptace u dinosaurů. Velmi zajímavý nález pochází z jihozápadní Montany (USA) a byl oznámen paleontologem Davidem Varicchiem z Montana State University v Bozemanu. Jedná se o kostry jednoho dospělce a dvou mláďat nového druhu hypsilofodontního dinosaura, který dostal název Oryctodromeus cubicularis („Kopající běžec z nory“). Jednalo se o poměrně malého, jen 2 metry dlouhého dinosaura, jehož hmotnost se pohybovala zřejmě mezi 22-32 kg. Kostry byly objeveny v jakémsi podzemním „tunelu“, dlouhém jen 2 metry a širokém asi 70 cm, což bylo přesně tolik, aby se do něj „rodinka“ vešla. Původní spekulace o tom, že mohlo jít o podivnou náhodu, kdy se zvířata například dostala do jakésy přírodní pasti nebo i cizí nory, už byly vyvráceny. Na kostře dospělého dinosaura jsou totiž znatelné adaptace pro hrabání (silné pletence předních končetin). Navíc nora je vyhrabána precizně, a určitě nešlo o žádnou přírodní past.

Tento objev je zásadní v tom, že poprvé ukazuje speciální ekologické adaptace, které se u dinosaurů již delší dobu předpokládaly, nebyly však zatím dokázány. Dinosaurus mohl v noře přečkat i delší období zhoršených životních podmínek (zvláště klimatických). V této souvislosti se také objevily spekulace, že podobná adaptace mohla umožnit některým menším dinosaurům přežít katastrofu na konci křídy, zatím je to však jen spekulace bez hmotné důkazní podpory. Dalším zajímavým faktem je však ten, že se jedná o další potvrzení složité rodičovské péče u těchto tvorů, neboť není pochyb o tom, že dospělý dinosaurus se nějakým způsobem staral o dvě mláďata v okamžiku smrti.

Pro Spojené státy americké představuje tento dinosaurus již 141. validní rod a upevňují si tak stále ještě vedoucí postavení ve světě dinosauří paleontologie (přesto, že je mocně dohání Čína, která je momentálně již jen o 9 rodů pozadu; více viz má „dinosauří statistika“). Oryctodromeus cubicularis je také celkově 611. popsaným validním rodem dinosaura a letos již 6. v řadě, což dává naději na další velmi úspěšný rok pro dinosauří paleontologii.

Odkazy:

http://www.newscientist.com/article/dn11419-dinosaur-digger-found-in-its-own

http://www.abc.net.au/science/news/stories/2007/1877565.htm

2 Comments

Filed under Ptakopánví dinosauři, Spekulativní paleontologie

2 Responses to Norující dinosaurus

  1. autor

    Ještě ke stáří – jsou dva rozcházející se údaje, proto jsem údaj nejprve nezahrnul do textu. Pravdivější ale bude zřejmě ten o -95 Ma (období Cenomanu, svrchní křída).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *