Svět dnes slaví 6011 let

…alespoň podle irského arcibiskupa

Velmi učený anglikánský arcibiskup James Ussher z Armaghu v roce 1654 podle genealogických záznamů v bibli spočítal, že svět vznikl přesně „za soumraku předcházejícího neděli“ 23. října roku 4004 př. n. l.

Ussherova stěžejní práce, která vešla do dějin jako Annales veteris testamenti, a prima mundi origine deducti (Anály Starého zákona, vyvozené od prvopočátku světa), byla jeho tehdejším příspěvkem k dlouholeté teologické debatě, týkající se stáří naší planety. To bylo již více než století hlavní starostí mnoha učenců, neboť začínal „věk racionality“. Radioaktivní datování bylo záležitostí dalšího čtvrttisíciletí technického vývoje, a tak časové odhady mohly sotva být rozumnější.

Člověk 21. století tak musí chtě nechtě obdivovat tu konvencemi omezenou, nicméně notně kreativní fantazii. Nikdo ostatně nemůže prověřit, že Velký třesk se opravdu neodehrál 23. října (pokud již existoval čas v našem smyslu). Jen ta anuální datace zde není zcela přesná. Ussher se totiž zmýlil o nějakých 13.790.000.000 let, v případě vzniku naší planety pak „jen“ o zhruba 4.560.000.000 let.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ussherova_chronologie

———

1 Comment

Filed under Recese a humor, Rekordy a statistika, Výročí a ohlédnutí

One Response to Svět dnes slaví 6011 let

  1. Filip26

    Tak to je slušnej rozptyl, ještě že máme tu chemii a fyziku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *