Rychlý napodobitel slepice

…aneb Něco málo o dalším z aktérů Jurského parku

Pokud patříte k několika stovkám milionů lidí, kteří již měli možnost shlédnout film Jurský park, jistě vaší pozornosti neuniklo stádečko rychlonohých štíhlých dinosaurů, běžících po zelených kopcích a nechtěně ohrožujících lidské hrdiny příběhu. Jednoho z těchto dinosaurů, nápadně připomínajících pštrosy, potom dokonce před zraky vyděšených lidí zabil náhle se vynořivší tyranosaurus. Zatímco však obří teropod sotva může být populárnější, galimimové se dosud těší podstatně menšímu zájmu veřejnosti. Co o těchto rychlonohých ornitomimidech tedy víme?

Gallimimus bullatus patřil mezi tzv. pštrosí dinosaury – ornitomimosaury (Ornithomimosauria) a vzdáleně se skutečně podobal pštrosu dvouprstému (až na přítomnost ocasu a předních končetin s drápy). Hlava byla malá, oči se nacházely po jejích stranách (dinosaurus tedy neměl binokulární vidění). Krk byl poměrně dlouhý a ohebný, stejně jako ocas, tvořící rovnováhu přední části těla. Těžiště dinosaura se nacházelo v oblasti kyčlí. Zadní končetiny byly charakteristicky dlouhé a silné, uzpůsobené k velmi rychlému běhu. Můžeme se pouze dohadovat, jak rychle galimimové běhali, ale téměř s jistotou dosahovali rychlostí přinejmenším přes 60 km/h. Přední končetiny byly slabší, ale přesto poměrně dlouhé, oproti jiným ornitomimosaurům měl však galimimus poměrně krátkou „dlaňovou“ část končetiny v poměru k délce kosti pažní. Bezzubé čelisti končily zobákovitým keratinózním násadcem, který podle některých hypotéz mohl sloužit k filtrování vody (podobně jako u dnešních vrubozobých ptáků – kachen a hus). Podle jiných hypotéz však šlo spíše o býložravce, a to z důvodu malého výtěžku energie z filtrování vody a sbírání drobných vodních bezobratlých. Nechybí také domněnky, že si galimimové mohli zpestřovat jídelníček vejci jiných dinosaurů, kterým záměrně vykrádali hnízda.

File:Gallimimus Steveoc86.jpg

Rekonstrukce galimima dle současných představ – jako opeřeného, rychlonohého obratlovce podobného velkým nelétavým ptákům. Kredit: Steveoc 86, Wikimedia Commons (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gallimimus_Steveoc86.jpg).

Galimimové (rodové jméno znamená „napodobitel kura“) byli poměrně velcí živočichové, patřili totiž k vůbec největším zástupcům své čeledi. Velcí jedinci mohli měřit na délku kolem osmi metrů a vážit několik stovek kilogramů. Jsou známy fosílie mnoha různých vývojových stádií, od malých mláďat o výšce kolem 50 centimetrů v kyčlích až po zcela dospělé, u kterých výška v kyčlích přesahovala dva metry. Galimimové byli vědecky popsáni polskými paleontoložkami Halszkou Osmólskou a Ewou Roniewicz a mongolským paleontologem Rinchenem Barsboldem v roce 1972. V současnosti je uznáván pouze jeden druh, G. bullatus. Zkameněliny druhu G. mongoliensis totiž zřejmě patří úplně jinému rodu ornitomimosaura. Všechny zkameněliny tohoto dinosaura jsou známy z mongolské pouště Gobi (geologické souvrství Nemegt), kde žil v období svrchní křídy, asi před 70 miliony let.

Také galimimus tedy patří k většině neprávoplatných obyvatel Jurského parku – nežil totiž v období jury (před 201 – 145 m. l.), nýbrž až v následující křídové periodě (od konce jurské periody jej tedy dělí doba asi 75 milionů let). Tento fakt ovšem není v rozporu se skutečností, že i přes své bezzubé čelisti a celkovou podobnost s dnešními ptáky patří tito dinosauři k nejoblíbenějším a nejzajímavějším obyvatelům filmového parku. Ve skutečnosti však byli tito dinosauři ještě mnohem zajímavější, přestože o jejich přesném vzezeření a ekologických vazbách se zatím můžeme pouze dohadovat.

Odkazy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gallimimus

http://www.enchantedlearning.com/subjects/dinosaurs/facts/Gallimimus/

2 Comments

Filed under Teropodní dinosauři

2 Responses to Rychlý napodobitel slepice

  1. Anonym

    No upřímně klobouk dolů před Spielbergem, že galimima do JP zařadil, ten taxon zrovna dvakrát známý nebyl a tohle mu určitě pomohlo…nad jeho přítomností ve filnu jsem se podivoval jako dětský dinosauromaniak už ve svých 12-13ti letech v době premiéry 🙂 Jinak o víkendu jdu do kompletního originálního popisu…popisy některých taxonů z polsko-mongolských expedic občas terpěly stručností, ale to se o G. bullatus rozhodně říct nedá…takže…ga..li…galimimus:)

  2. Petr Jirsák

    Vzpomínám si, že když jsem film viděl poprvě(tuším že v 6ti letech, takže rok 2001), tak ještě před tím, než ten klučina říkal, že je to Gallimimus, tak jsem si byl téměř jistý, že je to Ornithomimus, jediný pštrosí dinosaurus, kterého jsem tehdá znal…teď samozřejmě vím, že Ornithomimus byl podstatně menší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *