Ještěr ze souvrství Ojo Alamo

…největší sauropod ze Severní Ameriky?

Alamosaurus sanjuanensis byl popsán americkým paleontologem Charlesem W. Gilmorem (1874-1945) v roce 1922. Zkameněliny tohoto středně velkého titanosaurního sauropoda jsou známé z jihozápadu Spojených států amerických, konkrétně z Nového Mexika a nejspíš také z Utahu a Texasu. Gilmore popsal tohoto dinosaura na základě objevu lopatky a kosti sedací, které napovídaly střední velikosti (délce kolem 15-20 metrů). V roce 1946 byly objeveny kompletnější fosílie z Utahu (kosti sedací, kosti přední končetiny a téměř kompletní ocasní část páteře). V roce 2002 pak byla v Texasu objevena také kostra nedospělého jedince, která je velmi dobře zachovaná.

———

File:AlamosaurusDB.jpg

Obří alamosauři žili na území dnešního jihozápadu USA v době pozdní svrchní křídy, asi před 69 miliony let. Kredit: Wikipedie, http://en.wikipedia.org/wiki/File:AlamosaurusDB.jpg

———

Všechny tyto nálezy dosud nasvědčovaly střednímu vzrůstu alamosaura – na sauropoda to znamená nějakých 20 metrů délky a hmotnost mezi 10-30 tunami (dle stavby těla). Jak ale ukázaly nové objevy, tento rod zřejmě dosahoval mnohem větších rozměrů. Dva izolované obří obratle a část stehenní kosti ukazují na rozměry srovnatelné s gigantickým argentinosaurem, puertasaurem nebo futaloňkosaurem: zkrátka s největšími známými suchozemskými živočichy všech dob. Alamosaurus mohl zřejmě dorůstat délky přes 30 metrů a vážit nad 50 tun; přesnější odhady ale vzhledem k nekompletnosti fosilního materiálu nejsou možné. Navíc není ani zcela jisté, zda zmíněné obří fosílie skutečně patří tomuto rodu. Předpokládá se to pouze vzhledem k faktu, že ve zmíněné době (počátek stupně maastricht, asi před 69 miliony let) a na zmíněném místě žádné jiné rody velkých sauropodů nežily (případně nebyly dosud objeveny).

Severoamerický kontinent tak má svého vlastního „giganta“ mezi pozdně křídovými sauropody. Další jeho zajímavostí je, že alamosaurus patří mezi poslední obří titanosaury vůbec. Spolu s puertasaurem z Argentiny a některými menšími sauropody z dnešního Madagaskaru a Indie obýval naši planetu jen několik milionů let před úplným vyhynutím na konci křídy. Spekuluje se dokonce o možnosti, že tito dlouhokrcí titáni byli na sklonku své existence loveni samotným „králem dinosaurů“ – tyranosaurem. Přímý důkaz ze svrchnokřídových sedimentů sice zatím chybí, setkávání obřího tyranosaurida (ať již šlo přímo o druh T. rex nebo některého jeho příbuzného) s alamosaurem ve stejných ekosystémech je nicméně velmi pravděpodobné.

———

Odkazy:

http://www.app.pan.pl/article/item/app20100105.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Alamosaurus

http://en.wikipedia.org/wiki/Ojo_Alamo_Formation

———

3 Comments

Filed under Sauropodní dinosauři

3 Responses to Ještěr ze souvrství Ojo Alamo

  1. autor

    Mimochodem, stehenní kost alamosaura by v kompletním stavu měřila asi 185 cm na délku. Není to zdaleka tolik jako u argentinosaura (kde se odhaduje celých 256 cm), ale i tak to svědčí o gigantických rozměrech svého "majitele"…

  2. Anonym

    Ono to není ani překvapivé, že dosahoval stejných proporcí jako jihoamerické formy, protože Titanosauriformes vyhynuli v Severní Americe zhruba v cenomanu a podle většiny studií z posledních deseti let je alamosaurus maastrichtským imigrantem právě z jihu… J.

  3. autor

    Pravda, mezera v délce trvání 30 milionů let pro výskyt (titanosaurních) sauropodů na severoamerickém subkontinentu ani nelze interpretovat jinak 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *