…aneb Představuje se Notocolossus
Psát zdlouhavě o tom, že Argentina je rájem pro zájemce o obří titanosaurní sauropody by bylo nošením dříví do lesa. Stačí jen uvést, že v Americkém přírodovědeckém muzeu máme momentálně již vystavenou smontovanou repliku kostry jednoho z největších známých titanosaurů a slavný britský „televizní přírodovědec“ David Attenborough o něm v těchto dnech uvádí nový dokumentární seriál. Obří dinosaurus s kostrou o délce 37 metrů a živou hmotností přes 70 metrických tun ještě nebyl vědecky popsán, a tak nejen milovníci rekordních tabulek nyní netrpělivě čekají na oficiální studii. Snad abychom se ale mezitím nenudili, paleontolog Bernardo González Riga se svými kolegy představil jiného gigantického sauropoda, jehož fosilie byly objeveny opět v Argentině – konkrétně ve svrchnokřídovém souvrství Plottier na území provincie Mendoza. Vědecká studie je mimochodem volně ke stažení v prvním odkazu. Objeveny byly sice jen fragmenty kostry, nicméně na poměry velkých titanosaurů je fosilní materiál poměrně slušně kompletní. Z číselných údajů o rozměrech nás zaujme především mohutná pažní kost o délce 176 cm a jeden dorzální obratel, který by měl v kompletním stavu šířku asi 150 cm. Zajímavostí je také dochované téměř kompletní „chodidlo“ zadní nohy dinosaura. Ke cti slouží autorům studie nejen precizní měření a podrobná publikace výsledků, které jsou navíc v open acces, nýbrž i skutečnost, že se ve snaze o větší popularitu neuchýlili k neoprávněným výrokům o objevu „největšího známého dinosaura.“ To se bohužel již dříve stalo mnoha jejich kolegům, ačkoliv na takové vyjádření neměli nárok. Nemají ho ani González Riga s kolegy, ale zároveň nejsou od jeho platnosti výrazně daleko. Jejich sauropod se totiž jednoznačně řadí do prestižního klubu zvířat přímo kolosálních rozměrů. Zároveň pak potvrzuje neuvěřitelné prvenství jihoamerického státu v množství objevených megasauropodů – Argentina jich má nyní přibližně již celou desítku.
———
———
Má to ostatně i ve jméně, které zní Notocolossus gonzalezparejasi, v překladu „jižní kolos Dr. J. G. Parejase“. Druhové jméno je poctou muži, který po dvě desítky let provázel paleontology, pomáhal jim a zasloužil se o vytvoření chráněné rezervace s dinosauřími fosiliemi. Celkem byly objeveny fosilie dvou jedinců, většího (UNCUYO-LD 301) na ploše 8 x 8 metrů a menšího (UNCUYO-LD 302) na ploše 5 x 5 metrů. Obě fosilní kostry ležely zhruba čtyři sta metrů od sebe ve stejné vrstvě o stáří přibližně 86 milionů let. Jedná se nepochybně o zástupce kladu Lithostrotia s blízkými příbuzenskými vazbami k vloni popsanému obřímu druhu Dreadnoughtus schrani. Jak již bylo zmíněno, nejzajímavější okolností objevu je plně zachované chodidlo, které je velkou vzácností. Jde také o vůbec první podobný nález u obřího sauropoda s odhadovanou hmotností, řekněme, nad 40 metrických tun. Dosud byla tato část kostry v kompletním stavu známá jen u čtyř titanosaurů: u rodů Epachthosaurus, Opisthocoelicaudia a dvou dosud nepojmenovaných exemplářů (také u brazilského rodu Tapuiasaurus, tam ale zatím nebyla formálně popsána). Jedná se tedy o jedinečný nález, který by mohl osvětlit zajímavé biomechanické aspekty lokomoce u takto obřích živočichů. Tím už se konečně dostáváme i k samotné velikosti dinosaura. Na základě dostupného fosilního materiálu a srovnání s jinými, lépe zachovanými titanosaury autoři studie odhadují, že šlo o dinosaura s hmotností 40 až 66 metrických tun. K tomu dospěli na základě odvození hmotnosti z průměru dlouhých kostí končetin, což ale nemusí být zcela spolehlivá metoda. Postupy tzv. objemového odhadu dospěli autoři k revidovanému odhadu hmotnosti asi 45 metrických tun. I tak by se jednalo o jednoho z největších známých dinosaurů, a tím vlastně i suchozemských obratlovců vůbec. Délka nového dinosaura je velmi hrubě odhadována asi na 25 až 28 metrů, ale mohla činit i mnohem víc – bohužel nemáme k dispozici dostatečně kompletní úsek kostry, zejména její ocasní části. Notocolossus každopádně dokládá, že ze světa gigantických sauropodních dinosaurů se nám dochovaly zatím jen střípky informací a dá se předpokládat, že dlouhokrkých obrů bude nejen z patagonských skal časem vyproštěno ještě mnohem více…
———
———
Odkazy:
http://www.nature.com/articles/srep19165
http://svpow.com/2016/01/20/notocolossus-is-a-beast/
http://phys.org/news/2016-01-fossil-discoveries-huge.html
http://www.post-gazette.com/ae/art-architecture/2016/01/20/Humongous-but-not-largest-dinosaur-discovered-in-Argentina/stories/201601190158
———