Chcete si koupit tyranosaura?

…vyjde vás jen na 2,2 milionu (bez dopravy)

V dnešním světě je na prodej téměř všechno a paleontologie bohužel není výjimkou. I v současné době jsou k prodeji do soukromých rukou nabízeny fosilní poklady takřka nedozírné vědecké ceny. V případě dinosauřích fosilií jsou to často načerno vyvezené exempláře fosilních vajec i kosterních elementů ze zemí jako je Čína a Mongolsko, ale i mnoha jiných. Ve spojených státech jsou dnes k zakoupení také legálně získané zkameněliny na soukromých nalezištích, které vykopali a vypreparovali komerční sběratelé se svolením majitelů pozemku (exemplárním případem je dvojice „dinosauřích duelantů“ z Montany a vlastně i proslulý exemplář „Sue“ z Jižní Dakoty). O tomto tématu by se bylo možné rozepsat velmi obsáhle, tento článek ale směřuje jinam – k poněkud méně škodlivé dinosauří komerci. K zakoupení jsou totiž také věrné repliky koster, v tomto případě tyranosauřího jedince zvaného „Stan“. Exemplář tohoto velkého tyranosaura byl objeven v kraji Harding (nedaleko města Buffalo) na území Jižní Dakoty na jaře roku 1987. Objevitelem byl amatérský paleontolog Stan Sacrison, po němž byl exemplář teropoda neformálně pojmenován. V roce 1992 se do vykopávek a preparace fosilní kostry pustil tým z instituce Black Hills Institute of Geological Research ve městě Hill City (Jižní Dakota). Práce na tomto projektu jim zabrala asi 30 000 hodin. Dřina se ale vyplatila a dnes se odlitkem kostry tohoto tyranosaura s katalogovým označením BHI 3033 a skutečnou délkou asi 10,9 – 11,3 metru chlubí nejedno muzeum v Severní Americe, Evropě i jinde. Prodáno jich bylo do dnešního dne již více než třicet. A zakoupit si jej můžete bez problémů i vy – stačí vám k tomu zhruba 2,2 milionu českých korun, nepočítaje náklady na dopravu.

———

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Stan_the_Trex_at_Manchester_Museum.jpg

Působivá kostra mladého dospělce druhu Tyrannosaurus rex, přezdívaná „Stan“. Délka tohoto exempláře dosahovala asi 11,3 metru, což je o metr méně, než v případě rekordní „Sue“. Zde replika kostry vystavená od roku 2004 v trvalé expozici v Manchesterském muzeu. Kredit: Billlion, Wikipedie (CC BY-SA 3.0)

———

Aby bylo jasno – tento příspěvek není v žádném případě reklamou! Autor tento druh podnikání považuje za přinejmenším kuriózní, ne-li přímo zábavný. Na druhou stranu, pokud vyústí v intenzivnější popularizaci tematiky dinosaurů a paleontologie u široké veřejnosti, pak nechť probíhá směle dál. Replika kostry váží přes 700 kilogramů, je dlouhá 12,2 metru a výška v nejvyšším bodě páteře činí 3,7 metru. Kostra byla při objevu kompletní z asi 63 – 70 % (odkryto bylo na 199 jednotlivých fosilních kostí), čímž za sebou nechává všechny ostatní známé exempláře tyranosaurů s výjimkou „Sue“. Získat ji můžete ve dvou až čtyřech pózách, zejména pak „chodící“ a „běžící“, přičemž anatomicky korektnější je rozhodně ta druhá. K zakoupení nebo zapůjčení jsou také informační tabule, různé části kostry (například samotná lebka, zuby, dolní čelist) a další exponáty pro případnou soukromou či veřejnou výstavu. Cena za celou repliku činí dobře zapamatovatelných sto tisíc dolarů, což přibližně odpovídá částce za luxusní automobil. Samotná lebka zhruba ve skutečné velikosti (rozměry 147 x 81 cm) pak vyjde na 9500 dolarů, tedy asi na 210 000 Kč. A kdybyste měli hlouběji do kapsy, pak se nabízí alespoň věrná replika menšího „Stanova“ zubu v hodnotě 40 dolarů, tedy přibližně 885 korun. „A to už se přece vyplatí!“, chtělo by se dodat. Ale vážně – lepší bude podívat se na věrnou repliku kostry slavného tyranosaura v některém z muzeí. My Evropané máme možnost prohlédnout si ji například v Bruselském muzeu přírodních věd nebo v obdobné instituci v britském Manchesteru.

———

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/Tyrannosaurusscale.png

Velikostní srovnání tří slavných exemplářů tyranosaura ukazuje, že „Stan“ (fialová silueta) patřil spíše ke středně velkým jedincům tohoto obřího teropoda. Kromě „Sue“ byl větší například také exemplář AMNH 5027, druhý objevený T. rex z Montany, který je již 102 let součástí expozice v Americkém přírodovědeckém muzeu v New Yorku. Kredit: Matt Martyniuk, Wikipedie (CC BY-SA 3.0)

———

Short English Summary: Black Hills Institute of Geological Research in Hill City, South Dakota, is selling a life-size replica skeletons of a Tyrannosaurus rex specimen called „Stan“ for a price of 100.000 U.S. Dollars.

———

Odkazy:

http://www.bhigr.com/store/home.php?cat=2

http://www.cnet.com/news/why-you-need-a-100000-life-size-t-rex-skeleton/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2839301/Life-size-model-T-Rex-measuring-40-feet-weighing-1-400-pounds-sale-100-000.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Specimens_of_Tyrannosaurus#.22Stan.22:_BHI_3033

———

Leave a Comment

Filed under Recese a humor, Teropodní dinosauři, Ze života

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *