Dinosaurus z červeného ústí do moře

…aneb Představuje se Labocania

Na tomto blogu již bylo představeno množství tyranosauroidních teropodů, tedy vzdálenějších příbuzných proslulého druhu Tyrannosaurus rex. Jedním z těch méně známých, ovšem velmi zajímavých, je i Labocania anomala. Tento teropod dostal své rodové jméno podle estuáru (říčního ústí do moře) La Bocana Roja, tedy doslova „červeného estuáru“. Podle něj je totiž pojmenováno také geologické souvrství La Bocana Roja, v jehož sedimentech byly fosilie labokánie objeveny. A když už jsme u jména, druhové anomala znamená jednoduše „neobvyklý“, „podivný“ či „anomální“, a jde o odkaz na nezvyklou anatomickou stavbu fosilních kostí tohoto dinosaura. Ale pěkně od začátku. Zkameněliny labokánie objevil známý amatérský „lovec tyranosaurů“ Harley James Garbani (1922 – 2011) v létě roku 1970 (Garbani, který byl civilním povoláním instalatér, objevil již dříve nádherné exempláře druhu T. rex v Montaně). Stalo se tak v průběhu společné paleontologické expedice Společnosti National Geographic a Přírodovědeckého muzea v Los Angeles, vedené geologem Williamem J. Morrisem. Expedice prováděla výzkum v oblasti Arroyo del Rosario na území státu Baja California na severozápadě Mexika. Teropod byl v roce 1974 formálně popsán australským paleontologem Ralphem Molnarem jako Labocania anomala, a to na základě holotypu s označením LACM 20877.[1] Fosilie tohoto prvního popsaného mexického teropoda byly odkryty ve vrstvách z období pozdního geologického věku kampán (svrchní křída), mají tedy stáří asi 73 milionů let.[2] Bohužel jsou tyto fosilie značně fragmentární, holotyp sestává z částí lebky, fragmentů kostí sedacích a distálních částí kostí nohy (metatarzálu a článku prstu). Kromě toho bylo objeveno i několik izolovaných zubů. Fosilie teropoda byly navíc promíchány s fosiliemi jakéhosi hadrosauroida, nejspíš přímo kachnozobého dinosaura.[3]

———

File:Labocania anomala.jpg

Rekonstrukce přibližného vzezření teropoda druhu Labocania anomala. Pravděpodobně šlo o tyranosauroida, ačkoliv jeho přesné systematické zařazení zatím není jisté. Kredit: Karkemish, Wikipedie (CC BY-SA 3.0)

———

Již první výzkum ukázal, že Labocania byla poměrně velkým teropodem, pravděpodobně spadajícím do nadčeledi Tyrannosauroidea. Některé anatomické znaky na kostech sedacích jsou podobné znakům zástupců čeledi Tyrannosauridae, jistá podobnost je i s asijskými rody Indosaurus (abelisaurid) a Shaochilong (karcharodontosaurid). V roce 2004 zkoumal fosilní materiál odborník na célurosaurní teropody Thomas R. Holtz, Jr. a potvrdil Molnarův závěr, že Labocania může být skutečně tyranosauroidem. Vyzdvihl však také možnost, že by se mohlo jednat o zástupce abelisauridů, čemuž nasvědčovaly některé anatomické znaky na lebečních kostech.[4] Většina identifikovatelných znaků na fosiliích labokánie však přesto nasvědčuje možnosti, že by se mělo jednat o zástupce kladu Tetanurae a nejspíš i Tyrannosauroidea. Jistotu nicméně budeme mít až s případnými dalšími objevy kompletnějšího fosilního materiálu. A jak byl tedy tento masožravý dinosaurus velký? Již zmíněný Thomas Holtz odhadl v roce 2007 jeho délku asi na 7,5 metru[5], což přibližně odpovídá například tyranosauroidům z Appalačie (jako jsou rody Appalachiosaurus nebo Dryptosaurus). Poněkud opatrnější byl v tomto směru nezávislý badatel Gregory S. Paul, který v roce 2010 stanovil odhad délky labokánie na 6 metrů a hmotnost tohoto rodu asi na 1500 kilogramů.[6] Dá se tedy říci, že šlo o robustně stavěného, středně velkého až velkého teropodního dinosaura, který ve svých ekosystémech patřil nepochybně k dominantním predátorům. Jeho kořistí byli nejspíš různí hadrosauridi i jiní zástupci ptakopánvých dinosaurů a příležitostně snad i další menší obratlovci. Na mysl přichází například i enantiornitinní prapták Alexornis antecedens (známý například z trikového filmu „Putování s dinosaury 3D“), jehož fosilie byly popsány ze stejného souvrství.[7]

———

labocania-copy

Dva jedinci labokánie na lovu dosud nepopsaného hadrosaurida, žijícího ve stejném ekosystému. Poklidná scenérie jednoho pozdně křídového odpoledne na území současného severozápadu Mexika. Kredit: Luis V. Rey

———

Short English Summary: Labocania was a genus of carnivorous theropod dinosaur, possibly tyrannosauroid, living in what is now Baja California, Mexico, about 73 million years ago. It was probably a tyrannosauroid, a distant older and smaller relative of popular species Tyrannosaurus rex.

———

Odkazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Labocania

http://www.prehistoric-wildlife.com/species/l/labocania.html

http://fossilworks.org/bridge.pl?a=taxonInfo&taxon_no=67940

http://www.dinochecker.com/dinosaurs/LABOCANIA

https://luisvrey.wordpress.com/2016/11/10/more-mexican-dinosaurs-labocania-anomala/

http://www.paleofile.com/Dinosaurs/Theropods/Labocania.asp

http://dinodata.de/animals/dinosaurs/pages_l/labocania.php

———

[1] Molnar, R. E. (1974). „A distinctive theropod dinosaur from the Upper Cretaceous of Baja California (Mexico)“. Journal of Paleontology. 48 (5): 1009–1017. JSTOR 1303299

[2] Weishampel, David B; et al. (2004). „Dinosaur distribution (Late Cretaceous, North America).“ In: Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halszka (eds.): The Dinosauria (Second Edition), Berkeley: University of California Press. str. 574-588. ISBN 0-520-24209-2.

[3] Hilton, Richard P. (2003). Dinosaurs and Other Mesozoic Reptiles of California. Berkeley: University of California Press. 318 str.

[4] Holtz, Thomas R. (2004). „Tyrannosauroidea“. In Weishampel, David B.; Dodson, Peter; Osmólska, Halszka. The Dinosauria (Second Edition). Berkeley: University of California Press. str. 111–136. ISBN 0-520-24209-2.

[5] Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

[6] Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 99

[7] Brodkorb, Pierce (1976). Discovery of a Cretaceous bird, apparently ancestral to the orders Coraciiformes and Piciformes (Aves: Carinatae). Smithsonian Contributions to Paleobiology 27: 67-73.

———

Leave a Comment

Filed under Teropodní dinosauři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *