Můj život s dinosaury

…aneb Krátce k jedné přednášce a knize

Zítra, tedy dne 2. října 2018, budu na půdě Univerzity Hradec Králové (jejímž jsem již po dobu deseti let absolventem) prezentovat svoji dosavadní literární tvorbu a zároveň odbývat dvě přednášky, z níž jedna má právě název, odpovídající titulku tohoto příspěvku. Budu se v ní tentokrát nezvykle věnovat své vlastní profesní dráze a formování zájmu o život v pravěku. Protože jednou ze stěžejních knih, které můj odvěký zájem o dinosaury zintenzivnily, byl po všech stranách skvělý titul Záhada dinosaurů, nemohu si odpustit věnovat jí alespoň jeden příspěvek na blogu. Kniha cestovatele, kryptozoologa a popularizátora vědy Jaroslava Mareše vyšla ve stejném roce, ve kterém měl premiéru první Spielbergův Jurský park (1993). Já jako tehdy jedenáctiletý žák základní školy jsem ji dostal k vánocům a za několik dní ji jedním dechem takříkajíc celou přelouskal. Pana inženýra Mareše jsem nedlouho poté prostřednictvím redakce jistého časopisu (kam psal články s tematikou kryptozoologie) asi ve svých 13 letech oslovil a dostal od něho odpověď. Začali jsme si dopisovat a před několika lety jsme se i osobně setkali. Před rokem se pan Mareš stal kmotrem mé knihy Dinosauři v Čechách a od té doby si dokonce již tykáme. Na autogramiádu zmíněné knihy navíc pan Mareš přinesl i můj neumělý dopis, který jsem mu před dvaceti lety zaslal. Nechal si ho na památku a teď pro něj našel zajímavé využití. Ale pojďme již k samotné knize Záhada dinosaurů.

———

Výsledek obrázku pro Záhada dinosaurů Jaroslav Mareš

Přebal knihy Záhada dinosaurů, jedné ze stěžejních českých popularizačních prací o dinosaurech v první polovině 90. let. Kniha patří dodnes k nejlepším českým dílům tohoto žánru. Kredit: Web CBDB.cz

———

Poměrně objemná kniha zaujme už svým tmavě modrým přebalem a množstvím moderně vyhlížejících rekonstrukcí dinosaurů v podání výtvarnice Barbory Kyškové (která vyzdobila nádhernými obrázky celou knihu). „Záhada“ je psána svěžím a zajímavým stylem (nesoucím jisté stopy stylu Gregoryho S. Paula i Roberta T. Bakkera), prokládaným překlady různých dobových textů, indiánských invokací apod. Značná část knihy je věnována historii paleontologických objevů a je zpracována skutečně mistrovským stylem. Také o vývoji dinosaurů a jejich systematice dokáže autor čtenáři sdělit přístupnou formou velký objem informací. Závěrečná část knihy pojednává zasvěceně i o tak neobvyklých tématech, jako jsou hypotetičtí inteligentní dinosauroidi, otázka vyhynutí dinosaurů a jejich přežití do třetihor nebo možnost existence hvězdy smrti Nemesis. Aktuálně se pak věnuje také problematice hypotetického klonování vyhynulých organismů (v té době samozřejmě značně populární) nebo autorově oblíbenému tématu – možnosti přežití některých dinosaurů do současnosti v podobě kryptidů, tedy vědě dosud neznámých zvířat (v tomto případě jde nicméně spíše o zábavný doplněk). Ačkoliv je text po čtvrt století od vydání knihy již na některých místech neaktuální nebo novými objevy překonaný (což se dá do jisté míry již bohužel říci i o většině mých, podstatně mladších, knižních titulů), Záhada dinosaurů je mezi původními českými knihami s tematikou dinosaurů stále na předních příčkách – v rámci 90. let minulého století pak nepochybně na místě prvním. Pokud jste ji ještě nečetli, určitě si ji z knihovny vypůjčte. Rozhodně totiž stojí i dnes za vážnou pozornost.

———

S panem Jaroslavem Marešem (vpravo) na autogramiádě mé knihy Dinosauři v Čechách (konala se dne 26. 6. 2017 v pražském Neoluxoru). Snímek: Nakl. Vyšehrad

———

Odkazy:

https://www.databazeknih.cz/knihy/zahada-dinosauru-45026

https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1hada_dinosaur%C5%AF

http://pan-aves.blogspot.com/2010/01/recenze-zahada-dinosauru-jaroslav-mares.html

https://www.cbdb.cz/kniha-71646-zahada-dinosauru-zahada-dinosauru

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Mare%C5%A1_(cestovatel)

———

2 Comments

Filed under Jurský park a jiné filmy, Literatura, Něco o autorovi, O dinosaurech obecně, Pozvánky a tipy, Recenze a hodnocení, Výročí a ohlédnutí

2 Responses to Můj život s dinosaury

  1. Zdravím,
    na predmetnej knižke som doslova vyrástol a z celej zbierky „populárnych pojednaní na dinosauriu tému“ (t.j. zväčša obrázkových encyklopédií) bola Marešova „Záhada…“ tá najbobľúbenejšia. Druhá kapitola venovaná histórii výskumu dinosaurov sa číta ako dobrodružný román a čítal som ju niekoľkokrát.
    Z dnešného pohľadu ide samozrejme o zastaranú záležitosť, ale tak je to predsa so všetkým vo vede a jej popularizácii. Znamená to, že dinosaurológia je živá veda a stále je čo objavovať. Bolo by čudné, ak by kniha daného formátu bola po toľkých rokoch stále aktuálna. A práve v tomto ohľade si zaslúži ešte veľa prečítaní, po ktorých príde na tvári zhovievavý úsmev s významom: „túto záhadu sme už rozlúskli…“

  2. Lucka

    Tuto knížku mám také dodnes ve své knihovničce (spolu s třemi dalšími od pana Mareše). Moc se mi líbila a četla jsem ji pořád dokola. Spolu s knihou Po záhadných stopách, to byly moje dvě nejoblíbenější. Pozdravujte pana Mareše a díky za hezkou vzpomínku na dětství!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *