…aneb Představení jedné zajímavé knihy
Díky letní dovolené jsem měl čas konečně dočíst jednu z knih, objednaných ze zámoří jako dárek k svátku. Ačkoliv není k dostání v českém překladu (a asi ani nebude), dovolím si jeden příspěvek věnovat právě stručnému představení této publikace. Je totiž velmi zajímavá, a i když si s ní přijdou na své spíše zájemci o dějiny a filozofii vědy, i dinosauří entuziasti v ní najdou spoustu zajímavých postřehů a pohledů na problematiku. O jakou knihu se tedy jedná? Jmenuje se Dinomania, tedy „dinománie“, a jejím autorem je americký filozof a historik vědy Boria Sax (* 1949). Podtitul knihy, která vyšla na začátku letošního roku, zní v doslovném překladu „proč milujeme, bojíme se a jsme zcela okouzleni dinosaury“, což vcelku dobře popisuje hlavní tematiku knihy, kterou se autor průběžně zaobírá. Pravidelně se totiž vrací k myšlence, že dinosauři rezonují lidskou kulturou a mytologií od nejstarších dob (přičemž v předvědecké době byli označováni za draky a jiné legendární bytosti).[1] Popisuje také proměny vnímání dinosaurů ze strany veřejnosti v průběhu dvou století od jejich vědeckého objevu[2], a to přes významné etapy popularizačních aktivit, jako byla výstava modelů Benjamina Waterhouse Hawkinse v Londýně v průběhu 50. let 19. století[3], výstava dinosaurů naftařskou společností Sinclair Oil Corporation ve Spojených státech ve 30. a 60. letech minulého století[4] nebo i dopad, jaký měla změna paradigmatu v podobě tzv. dinosauří renesance od konce 60. let. Samozřejmostí je pojednání témat typu Jurský park, opeření dinosauři, dinosauři a science-fiction literatura, inteligentní dinosauroidi, evoluční teorie versus náboženský pohled a mnoho dalších. Místy se Sax dostává až na hranici absurdnosti (alespoň podle mého vlastního názoru a vkusu), když zcela vážně přirovnává druh Tyrannosaurus rex k biblickému Satanovi nebo konstatuje, že bez dinosaurů bychom nebyli lidmi a v jistém smyslu jsme i my dinosaury. Jakkoliv jsou tyto myšlenky nadnesené a alegorické, příliš mi k jinak poměrně jasnému a praktickému stylu textu nesedí.
———
———
Autor samozřejmě není znalcem dinosaurů, což je bohužel na textu místy znát. Teropody opakovaně označuje za „terapody“ (theropods versus therapods), druhohorní ještěry a jiné „nedinosauří“ plazy za dinosaury. Jinak se ale s tematikou seznámil poměrně kvalitně, zejména jeho postřehy z dějin popularizace dinosaurů jsou velmi zajímavé a podnětné. Českého čtenáře také potěší, že velkou část ilustrací v knize tvoří obrazy českého paleo-umělce Jana Sováka. Sax je sice špatně datuje (uvádí u nich „c. 2006“, ačkoliv jich většina pochází již z 90. let), ale o ilustrátorovi samotném se v textu vyjadřuje velmi pochvalně. Samostatná stať v knize je věnována také zajímavému fenoménu dětského „dinosauřího období“, pro které Sax poskytuje množství možných vysvětlení z oblastí psychologie, mytologie a dalších. Jako náročnější čtenář (alespoň co se dinosauřích reálií týče) si samozřejmě neodpustím nějaké to šťouchnutí, protože drobných chybek se v knize skutečně pár najde. Celkově bych ale knihu hodnotil pozitivně, a to z již zmíněného důvodu – Boria Sax poskytuje jiný a poměrně svěží pohled na problematiku dějin výzkumu dinosaurů a jejich popularizaci. Ze své pozice filozofa a historika vědy se přitom pouští do oblastí, které například paleontolog pravděpodobně nikdy nepojedná či detailně neprozkoumá. Sax se netají tím, že dinosaury si zamiloval již v dětství a napsat o nich knihu bylo jeho dlouholetým snem a přáním. Český čtenář bude možná znát alespoň jednu z jeho dosud patnácti vydaných knih – Zvířata ve Třetí říši (česky vyšlo v roce 2003), napsal ale také knižní pojednání o významu krkavcovitých ptáků v dějinách člověka (vyšlo v loňském roce) a o dalších podobných tématech. Co tedy dodat závěrem? Pokud byste si rádi přečetli netradiční knihu o dinosaurech, kde se spíše než o nich samotných pojednává o jejich roli v lidské kultuře a mytologii (a nevadí Vám přitom, že text je v anglickém jazyce), pak může být nejspíš toto dílko vhodným literárním společníkem i pro vás.
———
———
Short Summary in English: Dinomania by Boria Sax (Reaktion Books Ltd, 2019) is an interesting book and a thought-provoking homage to the iconic primeval animals. It tells the story of our unlikely romance with dinosaurs and their two centuries lasting role in our popular culture.
———
Odkazy:
https://www.databazeknih.cz/autori/boria-sax-10420
https://en.wikipedia.org/wiki/Boria_Sax
http://www.reaktionbooks.co.uk/display.asp?ISB=9781789140040
https://www.press.uchicago.edu/ucp/books/book/distributed/D/bo31238053.html
https://books.google.cz/books/about/Dinomania.html?id=-GTCtAEACAAJ&redir_esc=y
———
[1] Xing, L. D.; et al. (2015). Stone flowers explained as dinosaur undertracks: unusual ichnites from the Lower Cretaceous Jiaguan Formation, Qijiang District, Chongqing, China. Geological Bulletin of China 34(5): 885–890.
[2] Delair, J. B.; Sarjeant, W. A. S. (2002). „The earliest discoveries of dinosaurs: the records re-examined“. Proceedings of the Geologists‘ Association. 113 (3): 185–197. doi: 10.1016/S0016-7878(02)80022-0
[3] McCarthy, Steve; Gilbert, Mick (1994). The Crystal Palace Dinosaurs: The Story of the World’s First Prehistoric Sculptures. Crystal Palace Foundation. ISBN 978-1-897754-03-0.
[4] Viz například tento odkaz.
———